Perfekcyjny montaż okna zaczyna się od perfekcyjnego przygotowania otworów

Wiele problemów i błędów związanych z montażem okien można wyeliminować, zanim okna zostaną dostarczone na miejsce budowy. W tym artykule podpowiemy, jak przygotować idealny otwór oraz dostosować już istniejący i jak prawidłowo zmierzyć otwór, aby montaż okna przebiegł bezproblemowo.

Budowa domu, montaż okien, drzwi, bram

Dobry montaż może zmienić stosunkowo średnie okno na stosunkowo dobre i odwrotnie – zły montaż może zmienić dobre okno w złe okno. Dlatego, wybierając tzw. ciepły, wielowarstwowy montaż z zastosowaniem taśm, bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie otworu okiennego. Pierwszą sprawą, o jaką warto zadbać już na etapie wznoszenia ścian, jest przygotowanie powierzchni otworu okiennego, w którym będzie znajdowało się okno. Najwięcej uwagi wymaga od nas mur zrobiony z ceramicznej cegły typu Porotherm. Standardowo taka cegła posiada boczne wyprofilowane elementy „pióro i wpust”, które należy wyrównać. Okno opiera się na dolnej krawędzi, dlatego warto zadbać o to, aby wypełnić – zakryć widoczne komory w pustaku, żeby można było stabilnie posadowić i zakotwić okna. Bardzo ważną czynnością jest też wyrównanie zewnętrznej powierzchni glifu okiennego w celu uzyskania prawidłowej przyczepności taśmy.

Wyrównanie glifów przed montażem

PURBASE – ciepła płyta ościeżnicowa

Wychodząc naprzeciw inwestorom i wykonawcom, odpowiadając na ich zapytania odnośnie do przygotowania otworów okiennych do montażu stolarki okiennej i drzwiowej, firma dookien.pl wprowadziła do sprzedaży gotowe formatki z purenitu – podkreśla Adam Helman, właściciel firmy dookien.pl i marki Purbase. Formatki te są o grubości 2 cm lub 3 cm i służą do prawidłowego wykończenia surowego otworu okiennego. Szczególnie sprawdzają się wtedy, kiedy montaż stolarki odbywa się na taśmach rozprężnych – dodaje.

Ciepłe płyty ościeżnicowe charakteryzują się świetnymi parametrami cieplnymi, lekkością i prostotą w obróbce. W łatwy sposób przytniemy je na dowolny wymiar oraz zamontujemy w pionie i poziomie. Nadają się także do ciepłego montażu i ochraniają przed powstaniem mostków termicznych. Dodatkowo zapewnią komfort, wyciszą hałasy z zewnątrz i uchronią przed stratami energii, zawilgoceniem, a nawet zagrzybieniem glifów i ścian – czyli innymi słowy, zabezpieczą przed pogorszeniem jakości życia mieszkańców.

W jaki sposób przeprowadzić montaż ciepłych płyt przyościeżnicowych – Purbase?

Zastosowanie ciepłej płyty ościeżnicowej Purbase umożliwia osadzenie stolarki otworowej w murze w sposób stabilny i gwarantujący wysoką jakość montażu. Do przyklejania płyty do ściany zalecamy zastosowanie kleju do styropianu w celu wyrównania wpustów oraz kleju do XPS’u w piance – jest to tzw. metoda hybrydowa. Zaprawę nakładamy na całą powierzchnię muru. Następnie na płytę purenitową nakładamy ścieżki kleju w piance, dociskamy kolejne części. Dzięki tym czynnością cały glif okienny stopniowo wypełnimy i otwory przygotowane do montażu.

Płyty purenitowe do wykończenia ościeży przed montażem okien, drzwi, bram możemy zamówić w różnych rozmiarach, bezpośrednio w firmie dookien.pl, będącej dystrybutorem Purenitu oraz właścicielem marki Purbase.

  • szerokość: 10, 15, 20 cm,
  • długość: 120 cm,
  • grubość: 2 cm lub 3 cm.
Najpierw pomiar, potem zamówienie

Należy pamiętać, że pomiary okien, drzwi, bram najlepiej wykonywać po przygotowaniu otworu do ciepłego montażu, czyli ociepleniu glifów np. ciepłą płytą ościeżnicową. Jeżeli jednak pomiar został już wykonany i okna, drzwi czy brama zostały już zamówione, niedopuszczalne jest zmniejszanie otworów. Produkty bowiem zostały zamówione na miarę.

Więcej informacji na temat ciepłej płyty ościeżnicowej z purenitu pod nr tel: 795-149-795, a zmówisz na stronie www.dookien.pl