Rolety zewnętrzne – całoroczna ochrona domu

W wielu domach i mieszkaniach coraz częściej montuje się rolety zewnętrzne. Pozwalają one schronić się nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami, ale także przed hałasem czy słońcem. Dodatkowo latem zapewniają w domu przyjemny chłód, a zimą zapobiegają ucieczce ciepła i wysokim rachunkom za ogrzewanie.

Palące słońce zostaje na zewnątrz

Latem chętnie korzystamy z kąpieli słonecznych, bywa jednak że chcemy ukryć się przed palącymi promieniami i odpocząć od upałów w spokojnym, chłodnym miejscu. W takich sytuacjach dobrze sprawdzą się rolety zewnętrzne, które sprawią, że temperatura panująca w naszym domu będzie o kilka stopni niższa. Dzięki roletom możemy regulować również natężenie światła w pomieszczeniach. Pozwolą one zaciemnić pokój w czasie poobiedniej drzemki, czy w sobotnie poranki kiedy chcielibyśmy dłużej pospać – mówi Rafał Szamajda, Manager ds. Sprzedaży Rolet z OKNOPLAST.

Rolety dostępne na rynku można wyposażyć w inteligentne systemy sterowania. Znajdziemy wśród nich czujniki które mierzą poziom nasłonecznienia i w zależności od niego otwierają lub zamykają rolety. Dlatego nie musimy obawiać się, że nasze wnętrza zbytnio się nagrzeją w ciągu dnia. Innym rozwiązaniem jest programowanie czasowe. Wówczas rolety będą podnosiły się i opuszczały o określonej godzinie.

Sterowanie roletami może odbywać się na dwa sposoby: przewodowo i bezprzewodowo. W pierwszym wypadku na ścianie montuje się odpowiednie przełączniki. W drugim natomiast otwieranie i zamykanie odbywa się za pomocą pilota. Dzięki temu możemy to zrobić nie wstając z łóżka. Każde z tych rozwiązań daje również możliwość programowania czasowego. W ofercie OKNOPLAST dostępne są trzy systemy rolet zewnętrznych LUNA, TERRA oraz SOL. Można zainstalować je zarówno w budynkach nowopowstających, jak i tych które już istnieją. Rolety LUNA oraz TERRA montuje się po zewnętrznej stronie okna, natomiast rolety SOL są już zespolone z oknem. Wszystkie rodzaje rolet można dodatkowo wyposażyć w napędy elektryczne oraz inteligentne sterowniki. Firma proponuje klientom szeroki wybór odcieni drewnopodobnych między innymi złoty dąb, orzech czy mahoń. Dostępne są również kolory z palety RAL np. brąz, granat, czy beż.

Ciepło i bezpiecznie

Rolety sprawdzają się nie tylko latem ale i zimą. Opuszczone zmniejszają ucieczkę ciepła z domu, tworząc w ten sposób dodatkową barierę termoizolacyjną. Dzięki czemu możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30, 40 procent. Zasunięte rolety to także ochrona przeciwko złodziejom. Stanowią one mocną i estetyczną płaszczyznę która jest odporna na uderzenia i zabezpiecza okna przed włamaniem. Rolety można wyposażyć w elementy zmniejszające ryzyko włamania. Jednym z nich są wieszaki blokujące, utrudniające podniesienie pancerza. Dodatkowo wydają one hałas podczas manipulacji przy rolecie. Niekiedy już samo to może odstraszyć nieproszonych gości. Jeśli jednak chcemy poczuć się jeszcze bezpieczniej możemy zintegrować rolety z systemem alarmowym, który natychmiast zamknie je w przypadku próby dostania się do środka przez złodzieja – mówi Rafał Szamajda