Roleta, która chroni, zdobi i zasłania

Jeśli masz już wymarzony projekt domu, jeżeli planujesz poważny remont lub modernizacją domu czy mieszkania z pewnością zastanawiasz się nad tym, jak w przyszłości zabezpieczyć się przed promieniami słonecznymi i zadbać o komfort i bezpieczeństwo swojej rodziny oraz mienia. Warto już na wstępnym etapie zapoznać się z różnicami pomiędzy żaluzjami, roletami zewnętrznymi oraz dostępnymi od jakiegoś czasu na rynku polskim roletami z funkcją żaluzji. Poza wieloma korzyściami z ich zastosowania, rolety tego typu pracować mogą w oparciu o silnik solarny, co jest ukłonem w stronę ekologii.

Roleta z funkcją żaluzji czy roleta fasadowa? Jedna decyzja, a korzyści na lata

Sprawa na pierwszy rzut oka wydaje się niepozorna i  nasuwa wiele pytań. Czy kupić rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe czy może jednak zdecydować się na unikalne rolety z funkcją żaluzji. Co to jest i jak działa roleta fasadowa? Czy „tradycyjne” rolety zewnętrzne są antywłamaniowe.

Roleta fasadowa zwana też roletą zewnętrzną to coraz powszechniej używane w domach rozwiązanie. Zasada działania i konstrukcja rolety są dość proste – można by powiedzieć „włącz – wyłącz”. Gdy roleta jest zwinięta to tak, jakby jej nie było. Gdy jest rozwinięta – przysłania okno na całej jego powierzchni „chroniąc” pomieszczenie przed promieniami słońca i światłem z zewnątrz, jak również wzrokiem sąsiadów czy niektórych przechodniów. Teoretycznie można też opuścić roletę np. „do połowy”. Światło jednak będzie wtedy padało jedynie na podłogę, a domownicy nie będą widzieli tego, co jest na wysokości ich wzroku tuż za oknem.

Konstrukcja lameli (aluminiowej listwy poziomej) takiej rolety co prawda zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń latem i ociepla budynek zimą, jednak nie bez znaczenia jest tutaj brak dostępu do światła dziennego. Głównym powodem, dla którego najczęściej montowane są standardowe rolety zewnętrzne jest izolacja termiczna, bezpieczeństwo, ale też bardzo często – brak zorientowania w coraz to nowszych możliwościach.

Mężczyzna czyta w ogrodzie zimowymJak działa i czym się wyróżnia roleta z funkcją żaluzji?

Standardowa żaluzja, to swego rodzaju kurtyna wykonana z aluminiowych listew połączonych stalową linką. Niezależnie od tego, czy zamontowana zastała na zewnątrz czy wewnątrz domu, jej lamele mają dwie cechy. Po pierwsze możemy zmieniać kąt ich nachylenia, regulując w ten sposób dostęp do światła z zewnątrz. Umożliwiają to właśnie ruchome pióra. Po drugie żaluzje mogą być częściowo lub w całości zwijane i rozwijane – na całej powierzchni lub tylko na części okna.

Roleta z funkcją żaluzji firmy Bubendorff z obiema tymi zaletami łączy też funkcję solidnej rolety z blokadą antywłamaniową. Aluminiowy pancerz tej rolety przesuwa się w prowadnicach. Jej wzmocnione panele wypełnia pianka termoizolacyjna. Więc oprócz zwiększonej wytrzymałości posiadają też szereg właściwości termicznych istotnych o każdej porze roku. Mechanizm działania takich inteligentnych rolet pozwala poniekąd ograniczać koszty ogrzewania/ klimatyzowania naszego domu. To samo dotyczy też nasłoneczniania wnętrz pod nieobecność domowników. Rolety Bubendorff posiadają wbudowane czujniki nasłonecznienia, które mogą automatycznie zamknąć rolety, aby pomieszczenia się nie przegrzewały.

Inteligentne Rolety Bubendorff w wersji solarnej mogą automatycznie zamykać się bądź otwierać reagując odpowiednio na zmieniające się warunki atmosferyczne – także pod nieobecność domowników. Co więcej, gdy nikogo nie ma w domu, blokada antywłamaniowa stanowi skuteczną barierę dla nieproszonych gości. Nie ma przy tym znaczenia czy okna w domu są otwarte oraz w jakiej pozycji zostawiliśmy lamele, gdyż całość  stanowi dla włamywaczy dodatkową przeszkodę. Dzięki temu, że pióra rolety są ruchome, domownicy mogą widzieć co dzieje się na zewnątrz, a zarazem nie muszą być widoczni z zewnątrz. Równa się to ze skuteczną ochroną nie tylko mienia, ale i jakże ważnej prywatności.

wielofuncyjne rolety Bubendorff

Roleta z funkcją żaluzji versus żaluzja fasadowa – różnice.

Już z samej konstrukcji ruchomych lameli rolet firmy Bubendorff wynikają olbrzymie korzyści dla ich trwałości, wytrzymałości, wygody mycia karcherem i bezpieczeństwa domowników. W odróżnieniu od żaluzji fasadowych, to sztywna, odporna na bardzo silne wiatry konstrukcja. Doskonale izoluje pomieszczenie przez cały rok i dodatkowo wycisza wnętrza. Jeśli dodamy do tego zasilanie hybrydowe lub solarne (obydwa napędy gwarantują działanie rolety bez prądu), uzyskamy produkt, którego zakup warto rozważyć i w miarę możliwości wkalkulować w koszt budowy domu „z góry” lub uwzględnić w późniejszych kosztach jego wykończenia czy też modernizacji.

Co jest lepsze? Rolety tradycyjne czy rolety z funkcją żaluzji?

Niewątpliwą zaletą rolet zewnętrznych w porównaniu z bardziej zaawansowanymi roletami z funkcją żaluzji jest ich cena. Nie każde okno wymaga rolety z regulacją dopływu światła. W każdym domu są pomieszczenia, z których korzystamy w ściśle określonych porach, sytuacjach (np. sypialnie) lub niezbyt często czy długo (pralnia, łazienka, garaż itp.). A tu z powodzeniem zastosować można klasyczne rolety Bubendorff – bez funkcji żaluzji.

Przemyślane dobranie odpowiednich rolet do odpowiednich pomieszczeń oznacza redukcję kosztów o kilkadziesiąt procent. Więc pytanie o to, co jest lepsze należałoby przeformułować na inne – ile zaplanować do naszego domu rolet z klasycznym pancerzem, a ile rolet z funkcją żaluzji tak, by oszczędności były maksymalnie wysokie? Taką kalkulację pomogą Państwu wyliczyć specjaliści z Bubendorff. Co ważne, decydując się na zakup od tego producenta po pierwsze będziemy mieć jednolite rolety, które pod względem wyglądu reprezentują ten sam design, bardzo wysoką jakość potwierdzoną aż 7-letnią gwarancją. Po drugie zarządzane z poziomu tego samego urządzenia  np. z aplikacji w smartfonie, tablecie czy za pomocą pilota.

Rolety Bubendorff solarne można porównać do pięknej kobiety
Całkowita nowość, czyli napęd solarny – korzyści i sposób działania

Energię słoneczną w ciągu dnia pobiera niewielkie i bardzo wydajne ogniwo fotowoltaiczne. Następnie zamienia ją na energię elektryczną kumulowaną w akumulatorach umieszczonych w silniku. Co bardzo istotne, ogniwo fotowoltaiczne potrzebuje jedynie światła, a nie bezpośrednich promieni słońca, żeby sprawnie działać. Dzięki temu możemy korzystać z systemu rolet solarnych bez ograniczeń, o każdej porze dnia i nocy, przez cały rok. Niepotrzebnie więc martwią się Ci, którzy myślą, że roleta nie zadziała w razie odcięcia dopływu prądu do domu czy pochmurnej pogody, a rolet nie da się podnieść czy opuścić. Napęd solarny zadziała po prostu zawsze. Żywotność baterii Bubendorff obliczono średnio na 7-10 lat, a potem wystarczy je wymienić.

Więcej informacji o produkcie, który został wyróżniony w programie „VIP Najlepsze Okna Drzwi Bramy Osłony 2020 ” oraz „Ekskluzywne Rozwiązania VIP” znajdziesz na stronie: www.inteligentne-rolety.pl