Jak zabezpieczyć dom przed owadami?

W okresie letnim w pełni korzystamy ze słonecznej pogody, wpuszczając przez otwarte okna ciepłe promienie słoneczne i świeże powietrze. Niestety oprócz tego, do pomieszczenia nie raz wpadają również owady, liście oraz kurz, co może być wyjątkowo uciążliwe. Rozwiązaniem w tej sytuacji stają się więc moskitiery, chroniące wnętrza przed niechcianymi „gośćmi” z zewnątrz. O tym, na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze mówi Rafał Buczek, ekspert producenta stolarki otworowej w klasie premium – firmy AWILUX.

Ochrona przed owadami to istotny krok w przygotowaniach do okresu letniego. Różnego rodzaju muchy, komary, meszki czy kleszcze pojawiające się w tym czasie stanowią nie tylko wyjątkowo uciążliwy i natrętny element codzienności, ale i zagrożenie dla zdrowia domowników. Stąd odpowiednio dobrana moskitiera zabezpieczy nasz dom przed niechcianymi owadami. Szeroki wybór dostępnych na rynku rozwiązań umożliwia dobranie opcji idealnie dopasowanej do indywidualnych potrzeb, wymagań oraz możliwości.

Ochrona na miarę każdego okna

Ochrona przed owoadamiNajczęściej wybieranym rozwiązaniem do okien elewacyjnych są moskitiery ramkowe. Wstawiane są w miejsce ramy, a następnie montowane za pomocą blaszek dociskających lub zatrzasków. Główną zaletą są niskie koszty, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności okna. Dostępna w ofercie AWILUX moskitiera ramkowa po zamontowaniu staje się integralną częścią okna. Zaleca się, aby przed okresem zimowym zdemontować osiatkowanie.

Drugim rodzajem moskitier dedykowanych oknom elewacyjnym są moskitiery zintegrowane z roletą. Montaż tego rozwiązania znacząco różni się od wersji ramkowej, gdyż ten rodzaj moskitiery należy zamówić wraz z całym systemem. Wewnątrz skrzynki mamy zamontowaną rolkę, na której umieszczona jest moskitiera. Taki mechanizm umożliwia łagodne prowadzenie moskitiery po prowadnicach, ułatwiając sprzątanie, bez konieczności demontażu, nawet w okresie zimowym – mówi ekspert AWILUX, Rafał Buczek.

Wejście zamknięte dla… owadów!

Kolejnym typem zabezpieczeń przed owadami są moskitiery drzwiowe. W zależności od ich systemów, wyróżniamy 3 rodzaje moskitier – tradycyjne drzwiowe, przesuwne oraz plisowane. Szeroki wybór osiatkowania umożliwia doskonałe dopasowanie do wymagań i potrzeb domowników – zarówno w kwestii funkcjonalności, jak i montażu. Tradycyjna moskitiera drzwiowa umieszczona jest na ramie, a dzięki zawiasom możemy ją otwierać na zewnątrz, po otwarciu skrzydła do środka. Jedynym minusem tego rozwiązania jest utrudniony montaż w przypadku rolet, bądź schowanych ram.

Dla systemów przesuwno-odstawnych dedykowana jest moskitiera przesuwna IST. Poruszając się na prowadnicach, przesuwa się z części ruchomej na część stałą, co umożliwia swobodne korzystanie z przejścia. Jedną z zalet, a tym samym cechą wyróżniającą spośród innych rozwiązań, jest przystosowanie do dużych powierzchni, zazwyczaj wykorzystywane w przypadku dwóch skrzydeł.

 Równie często spotykanym rozwiązaniem są moskitiery plisowane, występujące w systemie podnośno-przesuwnym. Moskitiery chowają się w kasetę a w momencie rozsunięcia, przesuwają się po płaskiej prowadnicy. Górna prowadnica jest schowana w specjalnej obudowie. Ten typ moskitier wyróżnia brak wystającego progu, który jest zastąpiony przez płaski element prowadzący. Dodatkową zaletą jest niewielka skrzynka, w której chowa się moskitiera, niemal nie zabierając miejsca w świetle przejścia w systemach przesuwnych. Tego typu rozwiązanie możemy zamontować do wnęki, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż kaseta będzie wchodziła w światło otworu – dodaje Rafał Buczek.

Co zrobić, aby moskitiera długo nam służyła?

Najważniejsza jest dbałość o czystość. Moskitierę należy regularnie czyścić z kurzu oraz innych zabrudzeń, które – dzięki moskitierze – nie dostają się do wnętrza. Mogą w tym pomóc środki czystości oraz detergenty. Należy również uważać na ostre przedmioty, które mogą uszkodzić siatkę. Przecięta moskitiera, nawet po sklejeniu, nie odzyska w pełni swoich funkcji ochronnych, przepuszczając owady oraz zanieczyszczenia do domu.

Moskitiery możemy zamontować do większości okien i drzwi, z wyjątkiem rozwiązań o nietypowych wymiarach oraz kształtach. Nie zaburzają one estetyki i designu stolarki otworowej, umożliwiając zastosowanie oklein drewnopodobnych, czy też akryli dopasowanych do kolorystyki naszych okien i drzwi. Jak radzi ekspert firmy AWILUX, dopasowanie oraz zakup moskitiery należy rozważyć już na etapie montażu okien, aby odpowiednio dobrać osiatkowanie zarówno do naszego domu, jak i indywidualnych wymagań. W okresie letnim moskitiery firmy AWILUX to niezawodne zabezpieczenie, dzięki któremu domownicy będą cieszyć się komfortem użytkowania oraz świeżym, ciepłym powietrzem, bez obaw o owady oraz wszelkie szkodniki.

Więcej informacji na temat produktów oraz kontakt z ekspertem: www.awilux.pl