Jak skutecznie wyczyścić rolety i żaluzje?

Nie ma lepszej pory na domowe porządki niż wczesna wiosna. Cieplejsze promienie słońca pozytywnie nastrajają do pracy, a same porządki zwykle zaczynamy od okien. Co zatem zrobić, by szybko, efektywnie i bez wysiłku wyczyścić rolety i żaluzje? Przedstawiamy krótki poradnik.

Zanim zaczniesz czyścić rolety i żaluzje, oceń stan ich zabrudzenia oraz zaopatrz się w miękkie ściereczki, szczoteczki i środki myjące, dopasowane do rodzaju plam. Na rynku są oczywiście dostępne różnego rodzaju urządzenia ułatwiające czyszczenie rolet i żaluzji, zdradzamy jednak kilka rozwiązań, które również sprawdzą się doskonale.

Jak czyścić rolety rzymskie?

rolety rzymskieCzyszczenie rolet rzymskich, niezależnie od materiału z jakiego zostały zrobione, rozpoczynamy od odkurzenia wszystkich elementów. To bardzo ważny krok, ponieważ nie ma nic gorszego dla każdej pani domu niż rozmazany, mokry kurz. Rolety rzymskie wykonane są przeważnie z tkanin zasłonowych, które w większości przypadków możemy bez problemu czyścić na mokro, a nawet prać w pralce bez wirowania. Rolety z tkaniny suszymy rozkładając je na całej szerokości.

Zanim weźmiemy się za czyszczenie rolet rzymskich na mokro, skonsultujmy się z producentem lub salonem sprzedaży w temacie zalecanego środka piorącego. Tylko wtedy zyskamy gwarancję, że trwale nie uszkodzimy produktu – radzi Agnieszka Gołębiewska, przedstawiciel firmy ANWIS.

W czyszczeniu rolet, bez względu na ich rodzaj, bardzo ważna jest regularność. Systematyczne odkurzanie tkanin zapobiegnie wnikaniu brudu w głąb materiału. Przy codziennym odkurzaniu rolet doskonale sprawdzają się suche, miękkie szmatki, odkurzacz nastawiony na najsłabszą moc ssania, a także rolki klejące.

Sposoby na czyszczenie żaluzji plisowanych

rolety plisowane

Czyszczenie żaluzji plisowanych z pozoru wydaje się dużo bardziej skomplikowane, ponieważ wykonane są z tkaniny, która jest trwale splisowana termicznie. Ważne, by podczas czyszczenia żaluzji plisowanych skupić się przede wszystkim na zgięciach materiału oraz na materiale w dolnej części żaluzji, ponieważ to właśnie tam najczęściej gromadzi się kurz i brud.

Żaluzje plisowane są wytrzymałe i wbrew pozorom, łatwe w konserwacji – zauważa Agnieszka Gołębiewska, przedstawiciel firmy ANWIS. – Aby wyczyścić je sprawnie i skutecznie, warto zadbać o ich regularne czyszczenie, na sucho. Jeśli do usunięcia są nieco większe zabrudzenia, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy wybrany przez nas materiał może być czyszczony na mokro. Wówczas doskonale sprawdzi się delikatne pranie ręczne, w letniej wodzie. Pamiętajmy jednak, by na końcu wypłukać resztki wody z płynem pod bieżącą wodą, najlepiej pod prysznicem. Jeszcze mokrą tkaninę z powrotem zawieszamy na oknie i suszymy w pozycji zamkniętej. Dzięki temu plisy zachowają swój pierwotny kształt – tłumaczy ekspert.

Pamiętajmy, że podczas czyszczenia i suszenia żaluzji plisowanych unikamy pralek, suszarek i żelazek. Zbyt wysoka temperatura, zbyt silne środki piorące oraz zbyt energiczne szorowanie i suszenie, mogą trwale uszkodzić nie tylko kształt plis, ale także zmienić kolor materiału.

Czyszczenie żaluzji drewnianych i aluminiowych w prostych krokach

żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane najlepiej czyścić na sucho, choć nie ma problemu, by do usunięcia trwalszych plam użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Aby lamele wyglądały jak nowe, warto także skorzystać z odpowiedniego środka nabłyszczającego. Na koniec wystarczy już tylko przetrzeć żaluzje drewniane suchą ściereczką.

W przypadku żaluzji aluminiowych do usunięcia kurzu użyjmy szmatki lub zmiotki. a następnie wypolerujmy je miękką ściereczką z flaneli. Przy większy zabrudzeniach, wystarczy przetrzeć je gąbką lub ściereczką ze spienionym płynem myjącym.

Podczas czyszczenia żaluzji pamiętajmy również o wyczyszczeniu mechanizmów, takich jak sznureczki do ściągania żaluzji.

Więcej informacji na temat produktów oraz kontakt z ekspertem: www.anwis.pl