Wybierając okna do domu zwykle sprawdzamy ich podstawowe zadania, czy lekko i wygodnie się otwierają i zamykają, czy da się je uchylać i czy mają opcję mikrowentylacji. Rzadko kiedy zastanawiamy się, jakie mają jeszcze inne praktyczne funkcje. Nie pamiętamy zwykle o tym, że podczas wietrzenia często przeciąg lub silny podmuch wiatru nagle zatrzaskuje okna lub drzwi tarasowe. Nikt z nas tego nie lubi, ponieważ skutecznie zakłóca odpoczynek i bywa niebezpieczne dla małych dzieci, które bawiąc się otwartym skrzydłem mogą przyciąć sobie palce. Nie musimy jednak zmagać się z trzaskającymi drzwiami, ani też przystawiać otwartych skrzydeł doniczkami z kwiatami lub innymi przedmiotami. Są skuteczniejsze sposoby, aby zatrzymać je w dogodnej dla nas pozycji.
Świeżym powietrzem bez niepokoju o bezpieczeństwo najmłodszych domowników pozwoli nam cieszyć się jedna z „tajemnic” okiennych. Co to takiego? Zamontowany w skrzydle hamulec rozwarcia sterowany klamką. Jego użycie jest intuicyjne. Wystarczy otworzyć skrzydło, ustawić je w dowolnym położeniu od 15° do 90° i przekręcić klamkę do dołu. Mechanizm je wówczas zablokuje, dzięki czemu pozostanie ono w ustawionym miejscu aż do momentu ponownej zmiany położenia. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w każdym oknie i drzwiach tarasowych umożliwiając bezpieczne wietrzenie wnętrza nawet podczas niekorzystnej, wietrznej pogody. Zatrzymane w ten sposób otwarte skrzydło wytrzyma nawet silne i gwałtowne poduchy wiatru poprzedzające zbliżającą się burzę. Zapobiegnie przytrzaskiwaniu firanek, niszczeniu domowych kwiatów, a przede wszystkim uszkodzeniu okna. Uderzenie skrzydła o ościeżnicę lub krawędź wnęki okiennej może bowiem spowodować jego deformację i rozregulowanie okuć. W efekcie trudno będzie zamknąć okna, a w ekstremalnej sytuacji konieczna będzie jego naprawa.
To okucie działa podobnie jak hamulec w klamce lecz dba o bezpieczeństwo uchylonych okien. Zintegrowany z rozwórką element wygodnie, automatycznie blokuje skrzydło w pozycji uchylnej. Nie tylko nie zamknie się ono w skutek przeciągu lub podmuchu wiatru ale też pozwoli dopasować intensywność wietrzenia do pory roku. Latem korzystniejszy jest większy uchył, dlatego warto ustawić jego szerokość na 140 mm, a od jesieni do wiosny zmniejszyć go do 80 mm, by strumień zimnego powietrza nie był zbyt duży.