Hamulec w klamce. Twoje okno się nie zatrzaśnie.

Możliwości okien nie kończą się tylko na sprawnym otwieraniu, uchylaniu i zamykaniu. Dodatkowa opcja, dostępna w ofercie Roto, pozwoli zapomnieć o nagłym zatrzaskaniu się okien.

Wybierając okna do domu zwykle sprawdzamy ich podstawowe zadania, czy lekko i wygodnie się otwierają i zamykają, czy da się je uchylać i czy mają opcję mikrowentylacji. Rzadko kiedy zastanawiamy się, jakie mają jeszcze inne praktyczne funkcje. Nie pamiętamy zwykle o tym, że podczas wietrzenia często przeciąg lub silny podmuch wiatru nagle zatrzaskuje okna lub drzwi tarasowe. Nikt z nas tego nie lubi, ponieważ skutecznie zakłóca odpoczynek i bywa niebezpieczne dla małych dzieci, które bawiąc się otwartym skrzydłem mogą przyciąć sobie palce. Nie musimy jednak zmagać się z trzaskającymi drzwiami, ani też przystawiać otwartych skrzydeł doniczkami z kwiatami lub innymi przedmiotami. Są skuteczniejsze sposoby, aby zatrzymać je w dogodnej dla nas pozycji.

Hamulec w klamce stabilnie utrzymuje otwarte skrzydło w stałej pozycji i zapobiegnie uszkodzeniu skrzydła. Foto Roto

Hamulec w klamce stabilnie utrzymuje otwarte skrzydło w stałej pozycji i zapobiegnie uszkodzeniu skrzydła. Foto Roto

Hamulec w klamce

Świeżym powietrzem bez niepokoju o bezpieczeństwo najmłodszych domowników pozwoli nam cieszyć się jedna z „tajemnic” okiennych. Co to takiego? Zamontowany w skrzydle hamulec rozwarcia sterowany klamką. Jego użycie jest intuicyjne. Wystarczy otworzyć skrzydło, ustawić je w dowolnym położeniu od 15° do 90° i przekręcić klamkę do dołu. Mechanizm je wówczas zablokuje, dzięki czemu pozostanie ono w ustawionym miejscu aż do momentu ponownej zmiany położenia. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w każdym oknie i drzwiach tarasowych umożliwiając bezpieczne wietrzenie wnętrza nawet podczas niekorzystnej, wietrznej pogody. Zatrzymane w ten sposób otwarte skrzydło wytrzyma nawet silne i gwałtowne poduchy wiatru poprzedzające zbliżającą się burzę. Zapobiegnie przytrzaskiwaniu firanek, niszczeniu domowych kwiatów, a przede wszystkim uszkodzeniu okna. Uderzenie skrzydła o ościeżnicę lub krawędź wnęki okiennej może bowiem spowodować jego deformację i rozregulowanie okuć. W efekcie trudno będzie zamknąć okna, a w ekstremalnej sytuacji konieczna będzie jego naprawa.

 
Stabilizator uchyłu skutecznie zapobiega zatrzaskiwaniu się uchylonego skrzydła. Foto Roto

Stabilizator uchyłu skutecznie zapobiega zatrzaskiwaniu się uchylonego skrzydła. Foto Roto

Stabilizator uchyłu

To okucie działa podobnie jak hamulec w klamce lecz dba o bezpieczeństwo uchylonych okien. Zintegrowany z rozwórką element wygodnie, automatycznie blokuje skrzydło w pozycji uchylnej. Nie tylko nie zamknie się ono w skutek przeciągu lub podmuchu wiatru ale też pozwoli dopasować intensywność wietrzenia do pory roku. Latem korzystniejszy jest większy uchył, dlatego warto ustawić jego szerokość na 140 mm, a od jesieni do wiosny zmniejszyć go do 80 mm, by strumień zimnego powietrza nie był zbyt duży.