Drzwi ekologiczne, ale jakie? Postaw na naturę.

Życie zgodne z naturą to nie tylko segregacja śmieci. To również umiejętność dokonywania właściwych wyborów. Wybór drewna, jako surowca z którego wykonane są nasze drzwi, to rewolucja w myśleniu o ekologii. Wytworzenie drewna  i jego przygotowanie do produkcji pochłania znacznie mniej energii niż wytworzenie PCV, co oznacza mniejszą emisję zanieczyszczeń oraz mniejsze zużycie paliw. Dlaczego warto postawić na drzwi drewniane – drzwi ekologiczne?

 

drzwi cal - naturalnie naturalne

Ekologia i energooszczędność

Drzwi drewniane można przetworzyć w niemal 100 proc. Nawet, jeżeli nie zostaną ponownie wykorzystane, ulegną naturalnej biodegradacji. PCV nie – wprowadzone raz do środowiska zalega w nim już zawsze. Warto podkreślić, że w skali globalnej mniej niż 1 proc. tworzyw PCV jest poddawana recyclingowi. Podobnie płyta wiórowa będąca w ostatnich latach popularnym tworzywem wykorzystywanym w drzwiach wewnętrznych. To drzwi, których też nie można ani odnowić, ani nawet wykorzystać na opał-  ze względu na kleje, laminaty czy zastosowaną chemię. Warto też podkreślić, że drzwi stalowe również nie należą do wyrobów ekologicznych. Dlaczego? Oczywiście – wykonane są z surowca, który nie jest odnawialny.

Pozostaje przysłowiowa dziura w ziemi. W miejscu, gdzie rosło drzewo, sadzone jest drugie (a najlepsi producenci drzwi wspierają ten proces). Dodatkowo – rewolucja w ogrzewaniu Twojego domu zaczyna się od drzwi. Wiedzą o tym nie tylko sprzedawcy, ale również świadomi producenci, którzy wytwarzają je z naturalnych surowców, a ich powierzchnię  uszlachetniają ekologicznymi, wodorozcieńczalnymi lakierami. Drzwi drewniane swoimi parametrami cieplnymi gwarantują niskie zużycie energii, ponieważ ich termoizolacyjność wynosi nawet 0,58 W/M2K – to nie tylko oszczędność, ale właśnie dbałość o środowisko, ponieważ przez drzwi i okna tracimy nawet 35 proc. energii cieplnej. Troszcząc się o wysokość rachunków za ogrzewanie należy zamontować drzwi zewnętrzne o Ud nie większym niż 1,3 W/(m2K) – od 1 stycznia 2017 będzie to obowiązkowe. Takie drzwi ma w swojej ofercie firma CAL.

Drzwi pasywne

Drzwi drewniane idealnie nadają się do domów pasywnych, które wyróżniają się niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania – poniżej 15 kWh/(m²·rok) – przykładowo ogrzewanie takiego budynku o powierzchni mieszkalnej 150m2 kosztuje mniej niż 400 zł za cały rok. Warto sprawdzić, czy producent drzwi spełnia te standardy. Przeszklenia z trzyszybowym pakietem stanowią barierę dla zimna i mrozów. Pakiety szybowe wypełnione argonem skutecznie zabezpieczającym przed oddziaływaniem niskich temperatur. Dodatkowo skrzydło grubości 90 mm nie tylko wycisza wnętrze pomieszczenia, ale również gwarantuje doskonałe właściwości cieplne drzwi. Warto pamiętać o zabezpieczeniu pod drzwiami progu, przez który ucieka najwięcej ciepła. Prawidłowo osadzone drzwi zabezpieczone Termiczną Osłoną Podproża® (opatentowany system CAL) oraz belką podwalinową z purenitu zabezpieczą Twój dom przed niekorzystnym działaniem mostków termicznych. Ciepły wiatrołap w domu i niewychłodzone ubrania to niewątpliwy atut w czasie mrozów.

ekologia w produkcji drzwi drewnianychNaturalne drzwi

Drzwi ekologiczne, z natury doskonałe, wykonuje się z wysokogatunkowego drewna dębowego pozyskiwanego zgodnie z zasadami Dobrej Gospodarki Leśnej. Warto wiedzieć, że jest to drewno pochodzące z lasu certyfikowanego. Oznacza to, że na jego terenie nie stosuje się pestycydów i chroni się rzadkie gatunki zwierząt oraz roślinność. Takie lasy są zarządzane poprawnie na każdym etapie. Rozpoczynając  od wysiania nasion w szkółkach leśnych, poprzez wszelkie zabiegi hodowlane i ochronne prowadzone w drzewostanach, do wycinki i sprzedaży drewna włącznie. Potwierdzeniem tego faktu zaświadczają  międzynarodowe certyfikaty FSC nadawane przez Radę ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej (Forest Stewardship Council). Aby otrzymać taki certyfikat Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych poddaje się ocenie audytorów. Oceniają oni między innymi zagadnienia z zakresu: ochrony przyrody, udostępniania lasów dla społeczeństwa, praw pracowniczych, planowania i dokumentowania działalności, relacji z lokalnym społeczeństwem.

Budownictwo pasywne

Drzwi ekologiczne to drzwi nie tylko wykonane z naturalnego surowca i w naturalny sposób, ale po prostu ciepłe. To drzwi,  które pozwolą Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu. Wiedzą o tym Ambasadorzy Budownictwa Pasywnego oferując produkty o doskonałych i sprawdzonych parametrach. Ambasadorzy Budownictwa Pasywnego to grupa firm z różnych sektorów branży budowlanej, którzy wprowadzają na Polski rynek innowacje w postaci komponentów i systemów budowlanych zalecanych do stosowania w budynkach pasywnych według najwyższych standardów opracowanych przez Passivhaus Institut Darmstadt w Niemczech. Czy lubisz jeść z plastikowych talerzy i plastikowymi sztućcami? Pijąc z metalowego kubka? Siedząc na metalowym krześle? Czy chciałbyś nosić plastikowe buty? Foliowe ubrania? Prawdziwe drzwi ekologiczne to wyłącznie drzwi drewniane wykańczane olejami lub farbami wodorozcieńczalnymi. Pozyskane z poszanowaniem środowiska, energooszczędne, służące przez lata, biodegradowalne. A dodatkowo tworzące przyjazny mikroklimat wewnątrz Twojego domu.

Masz wybór! Otaczaj się naturalnymi surowcami ze względu na zdrowie – swoje, swoich najbliższych i swojego otoczenia. Zdrowie zaczyna się w domu, a świadome podejście ekologiczne w dzisiejszych czasach to nie tylko moda, ale po prostu nasz obowiązek. Tradycyjne drzwi ekologiczne znajdziesz na stronie www.drzwi-cal.pl.