Dom przygotowany na 4-dniowy tydzień pracy

Czas pokazał, że tryb home office nie zaburzył produktywności pracowników, stąd wielu przedsiębiorców postanowiło na stałe wprowadzić możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej. To jednak nie wszystko – za sprawą wpłynięcia do Sejmu projektu ustawy o skróceniu tygodnia pracy do czterech dni, w perspektywie czasu możemy jeszcze częściej przebywać w domu. Jak zatem zaplanować zdrową i funkcjonalną przestrzeń domową?  

Home office okazał się takim strzałem w dziesiątkę, że wiele firm i przedsiębiorców postanowiło wprowadzić system pracy zdalnej na stałe. Jednak co ciekawe, kilka państw postanowiło pójść jeszcze o krok dalej i zaczęło testować skrócony tydzień pracy. Ten temat jest szczególnie intensywnie omawiany w Polsce za sprawą znaj-dującego się w Sejmie projektu ustawy skracającej tygodniowy wymiar godzinowy.

Głównym argumentem przemawiającym za tym pomysłem jest poprawa jakości życia pracowników poprzez zmniejszenie czasu spędzanego w pracy i zwiększenie ilości odpoczynku. Ponadto, zwolennicy czterodniowego tygodnia pracy argumentują, że takie rozwiązanie może pozytywnie wpłynąć na wydajność pracowników i zmniejszyć absencje z powodu choroby czy wypalenia zawodowego. Krótszy czas pracy może również zwiększyć zadowolenie pracowników oraz przyciągnąć do pracy młodsze pokolenia, dla których równowaga między życiem prywatnym, a zawodowym jest bardzo ważna – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Więcej wolnego i dodatkowy czas na regenerację oraz odstresowanie pozytywnie wpływa na wydajność. Warto jednak pamiętać, że o sukcesie stanowi również codzienne zaangażowanie oraz odpowiednia organizacja zarówno miejsca pracy, jak i odpoczynku – czyli naszego domu.

Więcej światła i powietrza

Planując reorganizację przestrzeni, generalny remont czy budowę domu, musimy pamiętać o tym, że dłuższy pobyt w domowych czterech kątach wymaga od nas innego, niż dotychczas, podejścia do projektowania. Nie-zależnie od tego, czy pracujemy zdalnie, czy też mamy więcej wolnego w tygodniu, domowa przestrzeń musi nam gwarantować jednocześnie warunki do skupienia, wytężonej pracy, jak i regeneracji. Komfort przebywania w domu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie – również psychiczne. Jednym z najważniejszych elementów zdrowego domu jest dostęp do światła naturalnego – mówi ekspert z firmy AWILUX, produkującej okna i drzwi w klasie premium.

Zadbajmy więc o to, by wpuszczać do wnętrz jak największą ilość naturalnego światła. Jego brak ma ogromny, niestety negatywny, wpływ na nasze samopoczucie. Warto także wiedzieć, że niedostateczna ekspozycja na światło dzienne sprawia, że nasz mózg wytwarza zwiększoną ilość melatoniny, czyli hormonu snu. Z tego powodu możemy czuć senność oraz zmęczenie, które wpływają na naszą efektywność oraz szybkość regeneracji.

Nowoczesne okna dają ogromny potencjał do wykorzystania światła słonecznego w życiu codziennym. Dzięki nowoczesnej technologii, mamy możliwość stworzenia komfortowych wnętrz, które zapewnią nam odpowiednie warunki do odpoczynku, jak i do pracy. W projekcie domu warto więc uwzględnić jak największą liczbę przeszkleń, które pomogą nam w doświetleniu przestrzeni i zmniejszą konieczność przebywania w sztucznym świetle lamp – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX. – Możemy sobie pozwolić również na szereg rozwiązań tymczasowych, które pomogą nam w organizacji miejsca pracy i regeneracji. Warto zastanowić się nad przemeblowaniem pomieszczeń, zdjęciem ciężkich zasłon i firan, które zatrzymują wpadające do pomieszczeń światło, a nawet ograniczeniem liczby dekoracji znajdujących się na parapetach. Te drobne zmiany mogą mieć ogromny wpływ na nasze domowe samopoczucie.

Poza światłem, do domów powinniśmy także wpuszczać jak największą ilość świeżego powietrza. Choć wydaje się to oczywiste, pamiętajmy o tym, że spędzając więcej czasu w domu, ograniczamy wiele codziennych aktywności, w tym przemieszczanie się do i z pracy. A powietrze, zupełnie jak światło, ma wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest regularne wietrzenie i zachowanie odpowiedniego klimatu w czterech ścianach domu.

Rozwiązania dla lepszego jutra

Chcąc stworzyć dobrze doświetlony dom, warto sięgać po cieszące się coraz większą popularnością drzwi przesuwne oraz okna panoramiczne z oferty firmy AWILUX, które mogą osiągać nawet dwanaście metrów szerokości. Na rynku dostępne są także nowoczesne rozwiązania ze smukłymi profilami, które zwiększają powierzchnię przeszklenia, a – co za tym idzie – ilość wpadającego do środka światła. Dzięki dobrze dobranej stolarce, która doświetli nasze wnętrza, zadbamy nie tylko o wyjątkowe aspekty wizualne, ale przede wszystkim o nasze zdrowie i samopoczucie.

Drzwi przesuwne dają niemal nieograniczone możliwości projektowania otwartych i wypełnionych światłem wnętrz. Pomimo swoich rozmiarów, praktycznie nie wymagają dodatkowej przestrzeni do pełnego otwarcia, co stanowi ogromną zaletę podczas aranżacji wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba się bać stolarki okiennej w rozmiarze XXL. Nowoczesne rozwiązania spełniają najbardziej rygorystyczne wymagania pod względem energooszczędności, dlatego decydując się na ich zakup, możemy być pewni, że do domu wpuścimy więcej światła, bez strat energii – dodaje Rafał Buczek z AWILUX.

Współczesny dom pełni funkcję azylu, w którym spełniamy marzenia, rozwijamy pasje oraz odpoczywamy, a jednocześnie nierzadko stanowi miejsce pracy, które musi zapewnić nam komfort, spokój i funkcjonalność. Stolarka okienna ma wpływ na każdy z tych elementów, dlatego wybór okien, a także właściwa organizacja przestrzeni mogą nam w stworzeniu zdrowych warunków do pracy i regeneracji.

Więcej informacji na temat produktów oraz kontakt z ekspertem: www.awilux.pl