Dobra roleta na złodzieja i na słońce

Odpowiednio dobrana do naszych potrzeb roleta zewnętrzna będzie nie tylko ozdobą domu, ale przede wszystkim uczyni z niego „twierdzę”, do której nie ma wstępu ani złodziej, ani wiatr i mróz, ani niepożądany promień słońca. Rolety zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów (między innymi stali, PCW czy drewna), ale zdecydowanie najpopularniejsze są rolety o pancerzu z aluminium. Co do tego zgodne są wszystkie firmy, które na kolejnych stronach zaprezentowały po kilka produktów ze swojej oferty, zaznaczając, iż są one dostępne w różnych wersjach kolorystycznych.

Dlaczego z aluminium?

Ponieważ jest to optymalne rozwiązanie jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości i funkcjonalności rolet. Plastikowe (z PCW) są co prawda najtańsze, ale też najsłabsze i nie spełniają wszystkich funkcji, chociażby zabezpieczenie przed włamaniem. Stalowe doskonale zabezpieczą przed intruzami, ale są ciężkie i kosztowne. Rzadko kto decyduje się na rolety z drewna, chyba że zależy mu na nadaniu budynkowi mieszkalnemu określonego stylu. Aluminiowe listwy (profile, lamele) pancerza rolety mogą być puste albo wypełnione pianką poliuretanową, dzięki czemu mają lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną, są też sztywniejsze, a przez to bardziej trwałe. Listwy, połączone ze sobą na krawędziach zaczepami, przesuwają się po bocznych prowadnicach. Cały pancerz nawija się na wałek, schowany w specjalnej skrzynce, przeważnie wykonanej z aluminium. Skrzynka może być zamontowana we wnęce okiennej, może też być schowana w ścianie.

To ostatnie rozwiązanie jest możliwe tylko na etapie budowy nowego domu. Warto pomyśleć o roletach zawczasu, gdyż montowanie ich na istniejących już oknach może być trudniejsze niż nam się wydaje.

Okno GGU

Okno GGU firmy Velux

Manualna czy elektryczna?

Na polskim rynku nie brakuje firm, które mają w swojej ofercie rolety zewnętrzne i inne akcesoria do okien (m. in. żaluzje czy markizy). Należy zaznaczyć, że niektóre z nich pasują wyłącznie do okien produkowanych przez daną firmę, warto więc zastanowić się nad opcją zakupu całego, doskonale zintegrowanego systemu okiennego.

Firma Velux proponuje rolety w trzech wariantach sterowania (ręcznym, elektrycznym i zasilanym energią słoneczną). Firma Fakro, oprócz standardowej rolety pokazuje ciekawy rodzaj rolety do okien dachowych. Jej innowacyjność polega na tym, że posiada możliwość ustawienia lamelek w dwóch pozycjach: rolety i żaluzji, co pozwala doświetlić pomieszczenie bez konieczności zwijania rolety.

Rolety prezentowane przez Krispol mają pancerze o podwyższonej odporności na włamanie. Pozwala na to konstrukcja pancerza z tłoczonego aluminium, ze wzmocnioną dolną listwą, uniemożliwiającą wyrwanie pancerza z prowadnic i specjalnymi zabezpieczeniami przed otwarciem od zewnątrz.

Firma Anwis pokazuje między innymi roletę elewacyjną (fasadową), która jest dobrym rozwiązaniem dla klientów będących na etapie budowy domu. Można przy jej pomocy zasłonić otwory okienne w murze, lożę balkonową lub altanę. Producenci proponują rolety o różnych systemach sterowania. Najtańsze są oczywiście sterowane ręcznie, ale jeśli liczy się dla nas funkcjonalność i wygoda obsługi, warto rozważyć zakup rolety sterowanej elektrycznie, najlepiej przy pomocy pilota. Niektóre z produktów można włączyć w jeden wspólny system sterowania dla całego budynku. Klienci dysponujący zasobniejszym portfelem mogą z kolei pokusić się o „inteligentne” sterowanie roletami, które pozwoli np. markować obecność domowników w domu podczas dłuższego wyjazdu (zaprogramowane otwieranie i zamykanie rolet o określonych porach dnia).

Rolety – Płaszcz, który chroni i izoluje

Roleta chroni przed nadmiernym słońcem i izoluje od zimna. Stopień ochrony zależy od materiału, z jakiego jest zrobiona, oraz od sposobu montażu. Niezależnie od tego, jak dom zostanie usytuowany na działce i ile promieni słonecznych będzie do niego docierało, zawsze montujemy w oknach różnego rodzaju osłony. Chronimy się przed słońcem, wiatrem, opadami i… wścibskimi spojrzeniami. Osłony spełniające te zadania montuje się od zewnątrz i od wewnątrz. Każdy rodzaj ma zalety i wady, każdy inaczej wpływa na styl wnętrza i architekturę budynku. Dlatego warto rozważyć, które z nich uczynią nasz dom piękniejszym i nadadzą mu niepowtarzalny charakter. Od zewnątrz najczęściej montuje się rolety (z PCW lub aluminium) albo okiennice. Od wewnątrz – zasłony z tkanin, rolety i żaluzje z różnego rodzaju materiałów spełniające wielorakie funkcje, np. przepuszczające światło do wewnątrz, całkowicie lub częściowo zaciemniające, chroniące przed przegrzaniem itp.

Materiał na roletę

rolety do okien dachowychRolety zewnętrzne oferowane są w różnych rodzajach, formach i dziesiątkach kolorów. Ich dobór zależy więc głównie od naszej fantazji i upodobań. Można je montować w domu budowanym, modernizowanym, już wybudowanym, w oknie typowym i nietypowym, dużym albo małym. Dla wielu osób ich podstawowa zaleta to ochrona okien przed wandalizmem i włamaniem, ale pełne zabezpieczenie przed takimi sytuacjami osiągniemy, montując atestowane rolety antywłamaniowe. Natomiast zwykłe (ale też antywłamaniowe) dobrze zabezpieczają okna przed ucieczką ciepła (możliwe jest ograniczenie jego strat o blisko 40%) i chronią przed hałasem oraz nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Rolety produkuje się ze stali, z drewna, PCW i aluminium. Stalowe są bardzo wytrzymałe, ale ciężkie, drogie i z tych powodów raczej rzadko montowane w domach jednorodzinnych. Drewniane należą do eleganckich, ale również kosztownych. Najczęściej spotyka się rolety z PCW- lekkie i niedrogie, ale mniej wytrzymałe niż z innych materiałów- oraz z profili aluminiowych – dość lekkie, wytrzymałe i w umiarkowanej cenie. Główna część rolety (nazywana płaszczem albo pancerzem) zbudowana jest z poziomych listew (profili) połączonych na krawędziach zaczepami.

To ruchome połączenie umożliwia nawinięcie rolety na wał schowany w kasecie. Pancerz rolety przesuwa się wzdłuż otworu okiennego po prowadnicach z PCW lub aluminium. Większość profili ma perforację, czyli malutkie otworki w różnych kształtach. Umożliwiają one delikatne wietrzenie pomieszczeń, gdy rolety są opuszczone, a okna otwarte. Jeśli mamy w oknach nawiewniki, otworki w płaszczu rolety umożliwiają dopływ powietrza przy zamkniętych oknach. Perforacja ma jeszcze jedną ważną funkcję. Dzięki niej, po opuszczeniu rolety, w pomieszczeniu nie jest całkowicie ciemno. Perforacja oprócz doświetlenia wnętrza spełnia także funkcje dekoracyjne. Otwory między poszczególnymi profilami mogą mieć bowiem różne kształty i wielkości – i w ten sposób tworzą na powierzchni rolety wzór.

Profile (listwy)

Mogą być wygięte z blachy aluminiowej lub ekstrudowane – wtedy mają grubsze ścianki i większą wytrzymałość. Listwy z zamkniętych, dwuściennych profili aluminiowych mogą być puste lub wypełnione pianką poliuretanową albo żywicą epoksydową – poprawia to izolacyjność akustyczną i cieplną rolety oraz usztywnia ją. Rolety z listew PCW zwykle są puste, ale często wzmacnia się je żebrami. Listwy z profili otwartych, jednościennych, aluminiowych i stalowych są pełne lub perforowane. Skuteczność działania wypełnienia jako izolacji cieplnej i akustycznej zależy od jego grubości oraz odległości płaszcza od powierzchni szyby. Im grubsza warstwa wypełnienia, tym lepiej. Może ono mieć 6, 10 lub 16 mm i jest dostosowane do grubości profili. Szczelnie zamknięte rolety niezależnie od tego ocieplenia będą tworzyć przy oknie pustkę powietrzną, która ma właściwości izolacyjne. Ze względów termicznych optymalna odległość płaszcza rolety od powierzchni szyby to 3-5 cm.

Ręcznie i automatycznie

Nawijanie płaszcza rolety nawał może się odbywać ręcznie za pomocą linki, paska lub korby oraz mechanicznie – z użyciem silnika elektrycznego. Pierwsze dwa sposoby nadają się do niewielkich rolet z aluminium w wersji lekkiej lub PCW Napęd ręczny jest oferowany jako wyposażenie standardowe do niedużych, lekkich rolet. Korba jest niezbędna do rolet, których powierzchnia ma 3 m2 lub więcej. Warto ją zamontować także wtedy, gdy mamy okno wysokie. Napęd elektryczny jest wyposażeniem dodatkowym i kosztownym; podnosi cenę rolety dwu-, a nawet trzykrotnie.

Zaleca się go do obsługi rolet ciężkich, o powierzchni powyżej 3 m2. Już na etapie budowy domu trzeba wiedzieć, czy będziemy chcieli zainstalować rolety sterowane elektrycznie, ponieważ trzeba odpowiednio rozprowadzić instalację elektryczną. Jeśli zakup napędu elektrycznego i wykonanie odpowiednie instalacji jest zbyt dużym wydatkiem, warto zamontować takie rolety, do których można będzie podłączyć go później, albo w każdej rolecie zainstalować odbiornik na fale radiowe. Polecenie wysyła się pilotem lub innym układem sterującym. Częstotliwość ich pracy powinna być tak dobrana, by nie zakłócała pracy telefonów komórkowych i innych urządzeń nadawczo-odbiorczych.

Sztuczna inteligencja

Najprostszy napęd elektryczny uruchamia się przełącznikiem ściennym. Można też zastosować napęd z pilotem umożliwiającym zdalne sterowanie roletami. Wybór samego sterownika może okazać się dość trudny, bowiem na rynku są dostępne modele bardzo proste – pozwalające na otwieranie rolet w jednym oknie, przez bardziej skomplikowane (otwierające kilka rolet lub wszystkie), aż po inteligentne sterowniki. Można je tak zaprogramować, że będą otwierały i zamykały rolety w wybranych oknach o określonych porach. Ich dodatkowym wyposażeniem mogą być np. czujniki mierzące siłę wiatru, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, nasłonecznienie oraz opady i decydujące, kiedy opuścić lub podnieść roletę w zależności od stopnia zaciemnienia na zewnątrz, siły wiatru czy intensywności opadów. Podczas nieobecności mieszkańców dodatkowy program może losowo zmieniać godzinę opuszczenia i podnoszenia rolet, np. o kwadrans. Pozwoli to na stworzenie wrażenia obecności domowników.

Osłona na stałe czy zwijana

Rolety zewnętrzne mają zalety niepodlegające dyskusji. Jednak dom z opuszczonymi roletami wygląda jak twierdza. Nie zawsze nam się to podoba, a osłona przeciwsłoneczna rzadko kiedy nie jest potrzebna. W tej roli mogą się doskonale sprawdzić markizy. Produkuje się je w różnych kształtach i wielkościach, więc mogą chronić przed słońcem okna pojedyncze i balkonowe oraz osłaniać tarasy i balkony. Do wyboru mamy także wiele rodzajów tkanin, zarówno jeśli chodzi o kolorystykę i wzornictwo, jak i walory użytkowe.

Markizy nie blakną pod wpływem słońca, chronią przed deszczem i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Dają przyjemny cień, ale nie zasłaniają widoku (te rozwijane nad tarasami i balkonami). Można też zbudować z nich konstrukcje na podobieństwo ogrodów zimowych. W przeciwieństwie do rolet można je bez kłopotu zdemontować, przenieść i zainstalować w innym miejscu. Mogą być rozwijane ręcznie (za pomocą korby) lub mechanicznie (za pomocą włącznika zamontowanego w ścianie). Można też wyposażyć je w czujnik wiatru i deszczu, a wtedy zwiną się automatycznie.

Dwa w jednym

Ciekawą propozycją są rolety zintegrowane ze zwijaną siatką przeciw owadom. Wtedy stosuje się dwa waty i prowadnice o podwójnych szynach. Jedne, zewnętrznej, do prowadzenia rolety, drugiej, bliżej okna, do prowadzenia siatki. Dzięki temu można opuścić samą siatkę.