Budowa domu w okresie pandemii.

Budowa domu, zwłaszcza w okresie pandemii, wymaga od nas jeszcze lepszej organizacji i dogłębnego przygotowania na każdym etapie inwestycji. Jak zatem zaplanować budowę, aby – mimo pandemicznych trudności – uczynić ją jak najsprawniejszą? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek, menedżer sprzedaży w firmie AWILUX.

Planujemy budowę domu w czasie pandemii

Planując budowę domu, nie tylko w czasach pandemii, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej działki. Na tym etapie sprawdźmy też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie budynku. Zapisane w nim będą m.in. szczegółowe wymagania dotyczące granic terenu, wysokości danej zabudowy, możliwej ilości kondygnacji, sieci uzbrojenia czy nawet kolorystyki elewacji.

Jeżeli wybrany przez nas teren nie znajduje się w tym planie, wtedy należy pozyskać decyzję o warunkach zabudowy. Dzięki dopełnieniu wszystkich formalności, w dalszej kolejności będziemy w stanie pozyskać pozwolenie na rozpoczęcie budowy – mówi Rafał Buczek, ekspert AWILUX.

Galeria Okien Finestre Autoryzowany salon AwiluxProjekt a okna

Po znalezieniu działki spełniającej nasze wymagania, kolejnym etapem budowy jest wybór lub opracowanie projektu inwestycji. Będzie to również idealny moment na to, aby skonsultować wybór stolarki okiennej i wybrać rozwiązania technologiczne, które zastosujemy w naszym przyszłym domu. Najlepiej zająć się tym już na etapie pomysłu na projekt.

Wybór projektu wymarzonego domu to najlepszy czas na to, aby skonsultować nasze decyzje z wykwalifikowanym doradcą z branży okiennej. Dzięki temu łatwo ustalimy nasze potrzeby, skonfrontujemy je z możliwościami technologicznymi oraz idącymi za tym ograniczeniami, sposobem ogrzewania budynku czy funkcjonalnością stolarki okiennej. Chcemy, aby nasz dom był jasny i nasłoneczniony? Postawmy na duże przeszklenia. Jeżeli pragniemy pomieszczeń, które mają być doświetlone, a w projekcie przewidziane są za małe otwory – przedyskutujmy wybrany projekt ze specjalistą – wyjaśnia Rafał Buczek.  W przypadku salonów AWILUX, usługi wyceny są bezpłatne, a tego typu porady mogą zaowocować późniejszą wyższą użytecznością budynku. Pozwolą również zminimalizować prawdopodobieństwo niewłaściwego wykonania wizji projektowej, skutkujące niedopasowaniem rozwiązań do potrzeb i możliwości inwestora.

Jakie okna wybraćFinanse i… opóźnienia

Decydując się na budowę własnego domu, zwłaszcza w niepewnym okresie pandemii, nie możemy zapomnieć o możliwościach finansowych oraz budżecie, którym aktualnie dysponujemy. Chodzi tutaj o to, by za naszymi planami podążało posiadane przez nas finansowanie.

Planowanie finansowe jest szczególnie istotne w aktualnym czasie, kiedy dostępność materiałów jest ograniczona, a czas ich dostarczenia – wydłużony. Inwestorzy powinni więcej uwagi poświęcić wcześniejszemu poszukiwaniu wykonawców i materiałów, co pozwoli im sprawnie przeprowadzić prace budowlane. Trzeba być także przygotowanym na to, że czas budowy, który początkowo planowali, w obecnej sytuacji ulegnie zmianie – tłumaczy Rafał Buczek. Jeżeli myślimy o kredycie, musimy wziąć pod uwagę to, że ceny nieruchomości czy materiałów budowlanych cały czas rosną – nie tak szybko, jak w miesiącach od kwietnia do lipca, ale ten wzrost jest wciąż odczuwalny. Dlatego, zanim zdecydujemy się na inwestycję, najpierw sprawdźmy, czy faktycznie otrzymamy kredyt w takiej kwocie, by pokrył aktualny wzrost cen.

Materiały i wykonanie

Jak wygląda sytuacja z dostępnością materiałów budowlanych w bieżącym okresie? Według eksperta z firmy AWILUX, inwestorzy muszą liczyć się z tym, że aktualnie na rynku panuje trudna sytuacja – brakuje w zasadzie niemal wszystkiego, począwszy od stali, a skończywszy na ociepleniu. Problem stanowi także dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, co również powoduje opóźnienia na budowach.  Planując budowę domu, musimy zwrócić uwagę na te wszystkie czynniki. Dlatego każda inwestycja musi być poprzedzona sprawdzeniem terminów dostaw materiałów budowlanych. Inwestorzy, którzy planują wybudować dom w ciągu 3 miesięcy do pół roku, tak jak było to do niedawna robione, będą niestety rozczarowani.

Doradztwo w salonie okien i drzwiOkna przed murami

Kiedy powinniśmy zatem udać się do salonu stolarki, by wybrać i złożyć zamówienie na okna? Najlepiej to zrobić już na etapie projektu. Czas oczekiwania na okna zależny jest od firmy, koloru, specyfiki projektu, możliwości przygotowania okien i może dochodzić nawet do kilkunastu tygodni. Trzeba też mieć na uwadze zarezerwowanie ekipy montażowej, bo z reguły przy bardziej skomplikowanych realizacjach, montaż trwa od tygodnia, do nawet półtora czy dwóch.
Przykładem dobrze zaplanowanej inwestycji jest dom Agnieszki Jerzyk, dwukrotnej uczestniczki igrzysk olimpijskich i triathlonowej mistrzyni świata oraz Europy. Wybrała ona okna w momencie, gdy miała gotowy projekt, z którym udała się do wybranego salonu stolarki. Tam zapoznała się z możliwościami okien i drzwi w klasie premium oraz doprecyzowała swoje potrzeby i oczekiwania.

Dzięki temu, niezależnie od aktualnego zaawansowania prac budowlanych, ma możliwość wcześniejszego zaplanowania zakupu okien wybranych do swojego wymarzonego domu, a także racjonalnego przygotowania się do kolejnych etapów inwestycji. Jak planować budowę domu w okresie pandemii? Pamiętajmy o sprawdzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o finansowaniu, o wcześniejszym zamówieniu materiałów oraz wyborze ekip budowlanych, a także o tym, by wybrać okna zanim powstaną mury.

Więcej informacji na temat produktów oraz kontakt z ekspertem: www.awilux.pl