Wilgoć w domu – jak się jej pozbyć?

Para wodna jest naturalnym składnikiem powietrza w domu. Nie tylko dostaje się do pomieszczeń z zewnątrz – wytwarzają ją również domownicy podczas codziennych czynności: oddychania, mycia, prania, sprzątania czy gotowania. Od ilości pary wodnej zależy wilgotność powietrza. Optymalnie wynosi ona 45-55%. Często jednak jest jej więcej. Skutkiem tego są zaparowane okna, a z upływem czasu pojawienie się na zimnych powierzchniach pleśni. Ponieważ niemożliwe jest ograniczanie powstawania pary wodnej w domu (bo musielibyśmy przestać oddychać), należy zadbać o to, by skutecznie ją usuwać. Nie są potrzebne do tego skomplikowane rozwiązania W zupełności wystarczy najdoskonalszy system wentylacyjny – częste wietrzenie.

W ciepłych i szczelnych domach nie pojawią się problemy spowodowane zbyt dużym zawilgoceniem, gdy wszystkie okna zostaną wyposażone w okucia Roto NT umożliwiające mikrowentylację. Wystarczy ustawić klamkę w odpowiedniej pozycji, by okno się rozszczelniło. Wtedy pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem powstanie niewielka szczelina, która zapewni skuteczną wymianę powietrza.

Okno łazienkowe firmy Roto Frank

Okno łazienkowe firmy Roto Frank

Szybciej wywietrzyć dom pozwoli mechanizm 10-stopniowego uchyłu. Umożliwia on płynną regulację wielkości szczeliny do maksymalnie 14 cm. Łatwo więc dostosować strumień napływającego z zewnątrz powietrza do pogody i naszego poczucia komfortu cieplnego. Nie trzeba przy tym obawiać się o zatrzaśnięcie skrzydła, ponieważ mechanizm jest zintegrowany ze stabilizatorem uchyłu. Nie zamknie się ono samo ani podczas przeciągu, ani przy silnym podmuchu wiatru.

Wietrzenie kuchni często utrudniają znajdujące się pod oknem szafki. Zamontowany na nich szeroki blat sprawia, że sięgnięcie do wysoko położonej klamki bywa nie lada wyczynem. Tymczasem nawet w tradycyjnych oknach uchylno-rozwiernych da się zamontować klamkę u dołu skrzydła. Takie jej położenie umożliwi system okuć Roto NT Komfort. Dłuższy niż standardowy uchwyt oraz zintegrowany mechanizm wspomagający sprawiają, że obsługa nawet większego okna nie wymaga dużego wysiłku.

Szybkie i komfortowe wietrzenie kuchni zapewni zamontowanie okna uchylno-przesuwnego z okuciem Roto Patio S. Jego zaletą jest to, że łatwo je przesunąć jedną ręką w bok, dostosowując do potrzeb zakres otwarcia – od wąskiej szczeliny, po pełną szerokość. Nie trzeba przy tym usuwać z parapetu lub szafki przed oknem żadnych przedmiotów. Tak jak w tradycyjnych oknach skrzydło przesuwne można uchylić nawet w czasie deszczu, zapewniając stały dopływ świeżego powietrza.

Nie wszyscy lubią korzystać z łazienki zamienionej w saunę lub wychłodzonej wskutek intensywnego wietrzenia. Jak więc sprawić, by przewietrzyła nie narażając się jednocześnie na ryzyko dyskomfortu cieplnego? Można zamontować okno zaopatrzone w elektroniczny napęd otwierająco-ryglujący Roto E-Tec Drive, który bezgłośnie uchyla skrzydło do 12 cm. Bezproblemowo współpracuje on z włącznikiem czasowym lub czujnikiem wilgotności powietrza. W pierwszym rozwiązaniu okno będzie uchylać się o ustalonej porze na określony czas (na przykład po zakończeniu kąpieli wszystkich mieszkańców), w drugim – czujnik spowoduje otwarcie lub zamknięcie okna przy zaprogramowanych poziomach wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu właściwie możemy zapomnieć o wietrzeniu łazienki, zwłaszcza w chłodniejsze dni.

Autor:Roto Frank