Szklane domy Pinus’a, czyli okna TotalGlass

Szklane domy… Marzenie o nich tliło się w głowach architektów już od początku XX wieku. I nie tylko w głowach architektów jak się okazuje. Warto przypomnieć sobie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i motyw szklanych domów, który przewija się przez powieść i urasta do rangi symbolu. Szklany świat to wzór niedoścignionej nowoczesności wykraczającej poza granice umysłu. Realne i powszechne wykorzystanie wielkoformatowych powierzchni szklanych w architekturze użytkowej nasiliło się w ciągu ostatniej dekady. Jest to wynik połączenia dwóch najważniejszych obecnie funkcji architektury: komfortu życia i powrotu do natury.
Szkło, kamień, drewno

Trend ten objawia się w stosowaniu naturalnych materiałów: szkła, kamienia i drewna. Wnętrza są otwarte, unika się podziałów pomieszczeń, doprowadza się jak najwięcej naturalnego światła. Świetnym narzędziem do zrealizowania tej koncepcji jest stosowanie wielkoformatowych okien. Wraz z rozwojem techniki podniosły się też wymagania, jakie stawiamy naszej przestrzeni. Odpowiedzią na nie są m.in. inteligentne domy, w których 50% kosztów inwestycji stanowi techniczne wyposażenie obiektu (automatyka, elektronika, klimatyzacja). Obecnie technika pozwala na sprostanie wymaganiom budynków, które stawiali im chociażby Le Corbusier czy  Nicolas Grimshaw, który mówił: „w przyszłości nie będziemy projektować budynków, ale organizmy zdolne do zmian i adaptacji w stopniu zgodnym z technologią chwili, w której się znajdujemy”. Takie są nowoczesne budynki. Przestrzenne bryły z dużymi oknami, dające się zaaranżować na wiele sposobów. Hołdują minimalizmowi, szanują naturę i komfort człowieka.

 

 
 
TotalGlas – totalne przeszklenie

Materiał, który liczy sobie już ok. 3,5 tysiąca lat jest głównym i najważniejszym komponentem współczesnej architektury. Najwyrazistszym wyznacznikiem nowoczesności jaki istnieje. Tendencje, które się nasilały, wymusiły powstanie technologii, która stworzy okna na miarę marzeń klientów i architektów. Szklane ściany muszą być perfekcyjne: nie tylko na projekcie ale i w rzeczywistości. Duże przeszklenia to wyrażenie, które pojawia się w kontekście tej estetyki najczęściej. Malkontenci  mogą nawet stwierdzić, że zostało ono zbanalizowane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

iPhone’a na oknie

Ale czy szklane domy to duże przeszklenia? A może raczej szklane ściany? Któż nie marzyłby o zastosowaniu gładkiej, jednolitej tafli szkła rozciągającej się na kilkanaście metrów kwadratowych, pozbawionej jakichkolwiek szprosów czy słupków? Dziś jest to możliwe. Jest to możliwe za sprawą firmy Pinus i braci Smolarczyk, którzy stworzyli TotalGlass. Nazwa jest adekwatna, bo TotalGlass to jedyny w swoim rodzaju system okienny pozwalający na tworzenie niczym niezmąconych tafli szklanych. Jak produkt charakteryzują jego twórcy? – Jerzy i Mariusz Smolarczyk? „Nowoczesna architektura ma inny charakter. Musiało to być zatem coś innego, coś, co odróżni ten wyrób od fasady, nawet aluminiowej, od tego, co my robimy. I w związku z tym, przyszło nam do głowy, żeby zrobić takiego iPhone’a na oknie.” – mówią.

Produkt narodził się za sprawą potrzeb rynku, rosnącej świadomości estetycznej konsumentów. TotalGlass doskonały przykład mariażu tradycji i nowoczesności. Pinus odszedł od typowego opierania szkła o stolarkę aluminiową i głównym materiałem systemu uczynił drewno uzupełnione o wzmocnienia stalowe. Z zewnątrz widzimy idealną płaszczyznę szkła, natomiast w środku obcujemy z drewnem w wybranej kolorystyce. Rozwiązanie jest o tyle nowatorskie, że wcześniej wykonanie tak dużego przeszklenia bez użycia elementów drewna czy aluminium w płaszczyźnie zewnętrznej było niemożliwe.  Warto zaznaczyć, że TotalGlass to nie tylko okna. To kompleksowy system pozwalający na dowolne konfiguracje okien i drzwi, otwierane przesuwnie bądź tradycyjnie. Ograniczeniem w tym przypadku może być tylko wyobraźnia klienta. Na uwagę zasługuje możliwość realizacji okien o naprawdę dużej powierzchni.


Piękne i energooszczędne

Stolarka premium na miarę XXI wieku powinna być nowoczesna, estetyczna, ale i funkcjonalna. TotalGlass firmy Pinus to nie tylko finezja, design i kunszt. To także ciepło i energooszczędność. Już dzisiaj produkt spełnia wymagania efektywności energetycznej, które będą obowiązywały polską stolarkę w 2021r. Wielkogabarytowe okna TotalGlass mogą działać jak kolektory słoneczne. Dzięki dużej powierzchni szkła są w stanie zmagazynować ciepło wewnątrz domu, przy jednoczesnej izolacji jego nadmiernej ilości (zwłaszcza od strony południowej). Już dzisiaj produkt spełnia wymagania efektywności energetycznej, które będą obowiązywały polską stolarkę w 2021r.

Warto zaznaczyć, że okno zostało poddane badaniom i posiada atesty na podstawie badań właściwości użytkowych i właściwości CE: „Zrobiliśmy HS-a 3 m wysokości i  5 m szerokości plus drzwi i poddaliśmy to badaniu. Jest to profil dosyć skomplikowany, bo zróżnicowany technologicznie i efekt jest taki, że przy 1600 Pa ugięcie słupka jest L/200, a więc spełnia wszelkie normy, jakie nadaje się oknom i budownictwu w strefach dużego wiatru.” – mówi prezes Jerzy Smolarczyk. Warto dodać, że TotalGlass otrzymał tytuł i statuetkę Ekskluzywnej Stolarki VIP 2015/2016.

TotalGlass to jedyny taki drewniano-szklany system w Polsce, który posiada aprobaty techniczne i jest gotowy do zastosowania (firma dysponuje także specjalnym oprogramowaniem do projektowania z użyciem tego systemu).

 

Kompleksowych informacji udzielą Państwu eksperci firmy Pinus. Zapraszamy na www.totalglass.pl. Architektów prosimy o bezpośredni kontakt  z prezesem firmy – Jerzym Smolarczykiem: jerzy.smolarczyk@pinus-okna.pl.