Przeszklona oranżeria – ogrody przez cały rok

Ogrody zimowe uwodzą swym urokiem i stają się coraz bardziej popularne. Profesjonalnie wykonane, stanowią doskonałą ozdobę każdego domu, która w sposób znaczący podwyższa standard życia. Właściwie dobrana konstrukcja oranżerii zapewnia skuteczną ochronę termiczną i dopływ naturalnego światła. Połączona z domem oranżeria to propozycja dla osób, które cenią sobie komfort oraz lubią delektować się każdą wolną chwilą w pięknym otoczeniu bujnej roślinności.To również doskonały pomysł na powiększenie przestrzeni mieszkalnej o wyjątkowo urokliwą część rekreacyjną.

Mieszkać w otoczeniu zieleni

Dzięki ogrodowi pod szklanym dachem możemy wzbogacić część mieszkalną domu o własny, wypielęgnowany kawałek natury. Tu zawsze będzie można się rozmarzyć, znaleźć upragniony spokój i odpoczynek, poszukać inspiracji i planów na przyszłość. Miejsce to może pełnić funkcję zielonego salonu, w którym w ciągu dnia zażyjemy relaksu, zagłębimy się w pasjonującej lekturze, pobawimy się z dziećmi – a to wszystko wśród wiecznie zielonej roślinności. Zaciszne wieczory będziemy zaś spędzać pod rozgwieżdżonym niebem, z dala od chłodu nocy.

Przeszklony ogród warto wyposażyć w konstrukcję umożliwiającą jego całkowite otwarcie, co sprawi, że latem będzie tam panowała przyjemna temperatura. Dzięki temu, możemy z powodzeniem zaaranżować w oranżerii idealną dla rodzinnych przyjęć jadalnię. Roślinność należy starannie dobierać pod względem podobnych wymagań hodowlanych. Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę, to wilgotność i temperatura – niezbędne do prawidłowego wzrostu flory. Z otoczeniem dobrze będą komponowały się drewniane bądź wykonane z tworzyw sztucznych o wysokiej jakości elementy wyposażenia. Doskonale imitują one np. meble z ratanu lub innych naturalnych materiałów.

Przestronne, słoneczne wnętrza

Ogród zimowy można wykonać jako pomieszczenie sezonowe lub całoroczne. Ta druga opcja pozwala cieszyć się urokiem soczystej zieleni nawet, gdy za oknem króluje zima, wymaga jednak zastosowania odpowiednich rozwiązań. Szczególną uwagę należy wówczas zwrócić na właściwości termoizolacyjne wkładów szybowych oraz konstrukcji nośnej, którą tworzy się zazwyczaj z drewna lub aluminium, a więc materiałów zapewniających odpowiednią sztywność.

Ogród musi być zbudowany z dedykowanych tego typu budowlom systemów, które znajdziemy np. w ofercie firmy MS więcej niż OKNA, producenta rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej. Ważnym elementem konstrukcji są przeszklone drzwi, które umożliwią swobodny dostęp z oranżerii wprost do wnętrza domu, a także wyjście na zewnątrz.

Rosnącą popularnością cieszą się systemy drzwi podnoszono-przesuwnych, które pozwalają na tworzenie łatwych w obsłudze, wielkogabarytowych ruchomych przeszkleń. System drzwi podnoszono-przesuwnych Patio HST umożliwia wykorzystanie masywnych skrzydeł o ciężarze do 300 kilogramów, które można:

  • Swobodnie i bezpiecznie przesuwać,
  • Są wyposażone w niski, ciepły próg o wysokości 19 mm, co przekłada się na termikę i wygodę ich użytkowania.

Cała konstrukcja, dzięki wykorzystaniu szyby SUPERtermo i ciepłych wzmocnień w ramie, zapewnia osiągnięcie współczynnika termoizolacyjności Uw = 0, 84 W/m2K (dla drzwi o wymiarach 5600×2400 mm) – dodaje ekspert. To funkcjonalne rozwiązanie sprawi, że uzyskamy swobodny dostęp do oranżerii, zarówno od strony budynku, jak i z zewnątrz.

Przeszklona oranżeria firmy MS więcej niż Okna

Jeśli myślimy o całorocznym użytkowaniu ogrodu zimowego, należy go wyposażyć w ogrzewanie, które zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury. Najlepiej zastosować ogrzewanie podłogowe, które pomoże ukryć instalację i będzie ekonomiczne w użytkowaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w pomieszczeniu kominka. Latem nadmierne nagrzewanie się przeszklonego pomieszczenia sprawi, że przebywanie w nim będzie mało komfortowe. W ograniczeniu promieniowania słonecznego docierającego do środka pomogą osłony. Niezbędne jest także zapewnienie wentylacji, umożliwiającej efektywną wymianę powietrza wewnątrz obiektu – służą do tego np. systemy wykorzystujące klapy wentylacyjne. Do stworzenia oranżerii możemy wykorzystać przestrzeń tarasu, zabudowując ją. Zaprojektowany i wybudowany ogród zimowy, wspaniale wzbogaci wygląd budynku i stworzy dodatkową, przeszkloną przestrzeń, w której znajdziemy upragniony spokój.