Parametry termoizolacyjne okien – dlaczego są są tak istotne?

Okna to istotny aspekt wizualny każdego domu czy mieszkania. Design i estetyka przez ostatnie lata ugruntowały swoją pozycję także w tym obszarze. Warto jednak pamiętać, że okno powinno przede wszystkim posiadać odpowiednie parametry użytkowe, które istotne są o każdej porze roku. W chłodnym sezonie jesienno-zimowym, zależy nam na tym, by w pomieszczeniach było ciepło, latem dobra izolacyjność okien działa w drugą stronę i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Dlaczego parametry termoizolacyjne są tak ważne?

termoizolacyjne okna Deceuninck zatrzymują ciepło w domuŚciany i okna izolują wnętrza domów i mieszkań od działania warunków atmosferycznych, które szczególnie jesienią i zimą dają się we znaki – silne podmuchy wiatru i gwałtowne spadki temperatury potrafią mocno wychłodzić pomieszczenia, co skutkuje wzrostem rachunków za ogrzewanie. Według ekspertów przez okna „ucieka” z domu od 25 do 40 proc. ciepła. O ile w przypadku ścian łatwo jest „dołożyć” dodatkowe ocieplenie w postaci kolejnej warstwy np. styropianu, tak w przypadku okien dodatkowe ocieplenie nie wchodzi w grę.

Kluczowa kwestia Uf

Jednym z kluczowych wskaźników wpływających na właściwości termoizolacyjne okien jest współczynnik Uf, czyli współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej zależny m. in. od szerokości profilu oraz rodzaju zastosowanego w nim wzmocnienia. Określa on ilość strat ciepła spowodowanych różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Właściwości termoizolacyjne zależne są od zastosowanych przez producenta rozwiązań i technologii. Istotna jest ilość komór, ilość uszczelek, kształt, grubość i umiejscowienie wzmocnień.

Materiały i technologie

W kwestii właściwości termoizolacyjnych zasadnicze znaczenie ma ilość komór w profilu. W serii profili okiennych Elegant od Deceuninck zastosowano technologię 6-komorową, która gwarantuje doskonałą izolację termiczną. Istotny wpływ na właściwości termoizolacyjne profilu okiennego ma także materiał, z którego zostało wykonane wzmocnienie usztywniające ramę i skrzydło. Standardowo profile okienne wzmacnia się stalą, czasami aluminium. Materiały te z kolei są dobrymi przewodnikami ciepła, zatem naturalnie obniżają parametry termoizolacyjne całego złożenia.

Jeżeli zależy nam na jak najwyższych parametrach termicznych, warto zwrócić uwagę na profile wzmacniane materiałami alternatywnymi jak np. włókno szklane, dodatkową poprawę parametrów termoizolacyjnych profilu można uzyskać poprzez wypełnienie jego komór materiałem termoizolacyjnym.

Kobieta siedzi przy energooszcednym oknie i czytać książkęElegant od Deceuninck

System profili PVC Elegant od Deceuninck wyróżnia się znakomitymi parametrami Uf na poziomie 0,93 W / m2K w opcji standardowej. Natomiast ten parametr został jeszcze mocniej „podkręcony” dzięki zastosowaniu opatentowanej przez Deceuninck technologii ThermoFibra. Polega ona  na umieszczeniu strukturalnego włókna szklanego osadzonego na całej długości profilu za pomocą procesu linktruzji. ThermoFibra w połączeniu z technologią Forthex osiąga wyjątkowe wyniki. Co to jest technologia Forthex? To unikalne wzmocnienie kompozytowe w ramie, składające się z korpusu z twardego PVC wzmocnionego stalowymi prętami, wypełnionego spienionym PVC. Złożenie skrzydła wzmocnionego włóknem szklanym z ramą wzmocnioną przez Forthex dają Uf na poziomie 0,88W / m2K!.

Obok takiej technologii nie można przejść obojętnie, zwłaszcza gdy kwestia energooszczędności naszych domów przybiera na znaczeniu w kontekście ekologii. Dlatego Deceuninck, nie od dziś już, poszukuje i dostarcza rozwiązań wychodzących naprzeciw najważniejszym aspektom związanym z energooszczędnością systemów PVC. Tego typu rozwiązania znacznie poprawiają parametry termoizolacyjne okien, wpływają także na ich trwałość i wytrzymałość.

Okna o dobrych parametrach termoizolacyjnych w upalne dni zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Natomiast w chłodniejsze dni  pozwolą nam cieszyć się ciepłem i pomogą zminimalizować rachunki za ogrzewanie. Dzięki  temu  w znacznym stopniu przyczyniamy się  do ochrony środowiska. Podczas wyboru stolarki okiennej do domu, czy mieszkania warto mieć to na uwadze. Więcej informacji na stronie producenta profili firmy Deceuninck