Energooszczędność i nisza wypełniona pianą (foam inside)

Od przeszło dekady nie da się nie zauważyć wiodącego trendu w budownictwie, jakim jest energooszczędność i innowacja. Przekłada się to na coraz większą świadomość klientów, dla których budynek powinien być nowoczesny, funkcjonalny, estetyczny i energooszczędny. Da się te parametry uzyskać dzięki najnowszej technologii jaką jest foam inside.

Grobud producent okien PVC

Nie tylko trendy

Chociaż panująca moda jest głównym czynnikiem opracowywania nowych technologii energooszczędnych, to niedawno pojawił się nowy powód, dzięki któremu rozwój polskiej energetyki odnawialnej przyspieszył. To dyrektywy przyjęte przez Parlament Europejski 18 maja 2010r. Kładą one szczególny nacisk na działania służące poprawie standardu energetycznego budynków za pomocą działań ograniczających zużycie energii. Przyjęta dyrektywa wprowadza wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowych oraz podlegających istotnej modernizacji istniejących budynków. Zgodnie z zarządzeniem do 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowe budynki powinny być gmachami o niemal zerowym zużyciu energii. Nowe budynki zajmowane przez władze publiczne oraz będące ich własnością powinny spełniać ten warunek dwa lata wcześniej. Wymagania te powinny być spełniane także podczas renowacji budynków.

Statuetka dla firmy grobud za system okienny GRB Passiv„FOAM INSIDE” – najcieplejsza technologia

W obliczu tak daleko idących zmian w budownictwie, producenci stolarki okiennej, a zwłaszcza profili prześcigają się w tworzeniu technologii, które w najbardziej funkcjonalny sposób będą spełniać wymagania Unii Europejskiej. Zabiegi, którym można poddać profil  są jednak ograniczone i wiążą się z ryzykiem dotyczącym chociażby rozszerzalności cieplnej czy geometrią profili. Dlatego też producenci sięgają po coraz bardziej innowacyjne metody takie jak:

  • zastąpienie wzmocnień stalowych kompozytowymi z domieszką włókien szklanych,
  • wykorzystanie szyb zespolonych i procesu „bonding inside” dla osiągnięcia zakładanych parametrów statycznych i cieplnych
  • czy wreszcie „foam inside”.

Pierwszym producentem stolarki okiennej, który zdecydował się na wdrożenie technologii polegającej na wypełnianiu niektórych komór wewnętrznych pianą poliuretanową (po procesie zgrzewania konstrukcji) – „foam inside” jest firma GROBUD z Grodziska Wielkopolskiego. Po co wykorzystuje się tę technikę? Dzięki jej stosowaniu możemy uzyskać niezwykłe wartości współczynnika przenikania ciepła okien, co jak wiadomo jest głównym fundamentem domów pasywnych.

GRB PASSIV – nisza wypełniona pianą

Inspiracją do stworzenia serii okien pasywnych było poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące wyróżnienia się na tle konkurencji, przeskoczenia jej, wypełnienia niszy na rynku polskiej energooszczędności. Tę niszę Grobud postanowił wypełnić pianą poliuretanową.

Czym jest GRB Passive? To okno na bazie profili energeto 8000 o głębokości zabudowy 85 mm z uszczelnieniem środkowym. Dodatkowo wyposażone w specjalne wzmocnienia Powerdur, pakiet trzyszybowy o przenikalności cieplnej U9=0,5 W/m2K z ciepłą ramką Swisspacer Ultimate. Dodano klamkami Secustic oraz kryte zawiasy.

Jak działa „foam inside”? Gdy połączymy dwa składniki wewnątrz okna zachodzi reakcja chemiczna. Powoduje ona rozprężanie piany, dzięki czemu rozchodzi się ona dokładnie po obwodzie profili, aż po naproża. Dzięki temu zapobiegnie to eliminacji mostków termicznych. Warto dodać, że okno GRB Passive wyróżniono w programie Ekskluzywna Stolarka VIP.

Profile okienne muszą być stale unowocześniane, ponieważ tylko dzięki ich optymalizacji uda się konstruować okna o współczynniku izolacyjności termicznej Uw lepszym o nawet 50% od obecnych standardów. I to właśnie robi Grobud. Więcej informacji o technologii „Foam inside” na stronie producenta: www.grobud.pl