Energooszczędność w dwóch krokach

Oferta „energooszczędnej” stolarki okiennej jest obecne bardzo szeroka. Jak wybrać produkt, który osiąga najlepszy stosunek jakości do ceny, i – co najważniejsze – rzeczywiście ochroni wnętrze domu przed niepotrzebną utratą ciepła? Czym jest energooszczędność w oknach?

montaz okna energooszczędnegoKrok pierwszy: Wybór energooszczędnych okien

Podstawowym narzędziem do weryfikacji termiki okna jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Generalna zasada brzmi- im parametr ten jest niższy, tym lepiej. Mimo to wybór ciepłych okien bywa utrudniony już na samym początku. Dlaczego?  Wartość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna Uw powinna być podawana w odniesieniu do konkretnego rozmiaru okna. W tym celu powstało pojęcie okna referencyjnego o wymiarach 1230mm x 1480mm. – mówi Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA. Podawanie parametrów dla okna referencyjnego pozwala na czytelne porównanie poszczególnych wyrobów pod kątem ich termiki. Tymczasem wielu producentów unika tej metody i podaje parametr Uw w odniesieniu do innych (przeważnie znacznie większych) wymiarów, co może wprowadzać w błąd potencjalnego klienta. Mało tego! Znane są też przypadki podawania parametrów dla okien z… roletą.

Krok drugi: Montaż

Najcieplejsze okno nie będzie pełniło dobrze swoich funkcji, gdy zaniedbamy prawidłowy montaż. Aby izolacja była skuteczna musi być zachowana jej ciągłość: okno (będące przecież izolacją od warunków zewnętrznych) powinno być zamontowane w warstwie ocieplenia muru. Na zachowanie ciągłości izolacji wpływają nie tylko zastosowane materiały, ale też dokładność wypełnienia szczeliny pomiędzy ramą okna a murem (ociepleniem). Zasada stosowania izolacji jest prosta: od zewnątrz stosujemy izolację paroprzepuszczalną (by wilgoć mogła odparować). W części środkowej stosujemy termoizolację (najczęściej jest to piana rozprężna). Od wewnątrz okna należy zastosować izolację paroszczelną. Istnieją miejsca w budynku, które narażone są na większe utraty ciepła: geometryczne mostki występujące np. na narożnikach.

Popularne jest łączenie okien lub nawet samych szyb pod kątem 90°. To rozwiązanie ładnie wygląda i pewnie dlatego często korzystają z niego architekci. Patrząc jednak z punktu widzenia budownictwa energooszczędnego, tego typu rozwiązanie jest dużym błędem, bo stanowi tzw. geometryczny mostek cieplny. Narożnik który jest w ¾ otoczony chłodem a tylko w ¼ ciepłem zawsze będzie najchłodniejszym miejscem konstrukcji. Fakt ten potwierdzają obliczenia termiczne. Wybierając energooszczędne okna warto też zwrócić uwagę na certyfikaty uznanych instytutów badawczych, które dany produkt otrzymał- np. Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, Instytut Techniki Okiennej ift Rosenheim oraz Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt.