W obecnie budowanych domach priorytetem jest energooszczędność, która pozwala zmniejszyć wydatki na ich utrzymanie. Pod tym względem starannie wybieramy zarówno projekt, jak i materiały do budowy domu. Dbamy o to, by dobrze ocieplone były fundamenty, ściany zewnętrzne i dach, a okna w podobnym stopniu chroniły nasz dom przed zimnem. Powinniśmy także zwracać uwagę na izolacyjność cieplną drzwi wejściowych. Zależy ona od konstrukcji oraz od okuć. Te ostatnie umożliwiają nie tylko otwieranie i zamykanie drzwi, ale także zwiększają szczelność przylegania skrzydła do ościeżnicy. Dzięki temu ciepło zostaje w domu.
Jeśli chcemy mieć dom energooszczędny, którego koszty utrzymania nie będą wysokie, powinniśmy wyeliminować mostki termiczne. W drzwiach wejściowych takim miejscem wymagającym dobrej izolacyjności cieplnej jest próg. Najlepiej więc drzwi wejściowe z drewna i PVC wyposażyć w ciepły próg Roto Eifel TB, oferowany w 15 wariantach szerokości (40-140 mm). Jest on wykonany wyłącznie z odpornych na promieniowanie UV, wysokoudarowych profili PVC i wyposażony w specjalną przegrodę termiczną pozwalającą uzyskać bardzo korzystny przebieg izoterm na styku posadzki wewnątrz i na zewnątrz domu. Ogranicza to możliwość skraplania się pary wodnej i zawilgocenia od wewnątrz, a tym samym ryzyko powstawania pleśni.
Dodatkową zaletą jest niewielka wysokość takiego progu, wynosząca zaledwie 20 mm. Gwarantuje ona każdemu domownikowi, mniej lub bardziej sprawnemu, wejście do domu bez potknięć. Lepszy efekt osiągniemy, gdy oprócz ciepłego progu, zastosujemy również automatyczne uszczelnienie Texel. Składa się ono ze zintegrowanych komór, silikonowych profili oraz uszczelek szczotkowych. Podczas zamykania drzwi wysuwa się silikonowa uszczelka, która dokładnie wypełnia przestrzeń pod skrzydłem tuż przy samej podłodze.
Poziom ochrony drzwi wejściowych zależy w dużej mierze od właściwych okuć. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na wielopunktowy zamek Roto DoorSafe, ryglujący drzwi w kilku punktach równocześnie. Składa się on z zamka głównego, rygli dodatkowych i elementów na ościeżnicy, w których się one zakotwiają. Standardowo są to haki, bolce lub rolki ryglujące umieszczone w trzech albo w pięciu punktach. Szczególnie wymagający użytkownicy mogą wybrać ryglowanie łączone z dwóch elementów – hako-bolce. Im więcej takich punktów, tym lepszy docisk, skrzydło lepiej przylega do ościeżnicy, tym większa szczelność i bezpieczeństwo drzwi. Liczbę i rodzaj zabezpieczeń można optymalnie dostosować do indywidualnego poczucia bezpieczeństwa.
Samo ryglowanie zamka odbywa się przez przekręcenie klucza lub uniesienie klamki. Nie będziemy musieli o tym pamiętać, gdy wybierzemy wygodniejszą w obsłudze opcję – automatyczny zamek wielopunktowy Roto DoorSafe Tandeo. Jego mechanizm sprawia, że drzwi ryglują się same w trzech punktach po domknięciu skrzydła. Aby je otworzyć, musimy jednak użyć klucza. Stałe, automatyczne ryglowanie w 3 punktach przeciwdziała na trwałe wypaczaniu się drzwi. Natomiast w lekko wypaczonych już drzwiach bolec automatyczny także wchodzi w zaczep antywyważeniowy na ościeżnicy.
Zdecydowanie większą wygodę zapewni nam zamek elektromechaniczny Eneo C/CC. Umożliwia on otwarcie drzwi na kilku różnych sposobów – pilotem lub przy pomocy któregoś z systemów kontroli dostępu (klawiatury z kodem, Bluetooth w naszym telefonie komórkowym, odcisku linii papilarnych czy skanu tęczówki oka).Zaraz po tym, jak zamkną się za nami drzwi, elektryczny zamek rygluje je automatycznie. Od wewnątrz drzwi otwiera się po naciśnięciu przycisku – niezależnie od tego, czy są one zamknięte na klucz czy nie. Oczywiście w każdej chwili do zamknięcia i otwarcia drzwi możemy użyć klucza. Drzwi wejściowe są dość ciężkie. Dlatego wymagają one solidnych zawiasów, takich jak Roto Solid PS 27, które uniosą skrzydła o masie do 120 kg. Zawiasy te mają opatentowane zabezpieczenie przed zdjęciem lub podważeniem skrzydła oraz osłonkę zabezpieczoną przed demontażem. Trzpienie zabezpieczające przeciwdziałają odkręceniu zawiasów, a samosmarujące tuleje eliminują konieczność konserwacji. Z pewnością tak wyposażone drzwi będą trudniejsze do sforsowania przez włamywaczy.
Więcej informacji na stronie: www.roto-frank.com