Wszystko jest ważne, ale montaż okien, drzwi, bram czy rolet jest najważniejszy!

Montaż, montaż i jeszcze raz montaż – on naprawdę jest najważniejszy w stolarce i dla satysfakcji Klienta. Wielu z Państwa często pisze lub dzwoni do ekspertów w sprawie doradzenia w wyborze najlepszej stolarki, najlepszych energooszczędnych rozwiązań, optymalnych cen i wielu innych ważnych spraw związanych z zakupem okien i drzwi. W pytaniach i generalnie w rozważaniach o stolarce brakuje naszym zdaniem zasadniczego elementu jakim jest wybór właściwego, profesjonalnego i rzetelnego montażu, który jest integralną częścią sprzedaży stolarki. Bardzo często montaż stolarki stanowi aż 50% (a czasami i więcej) sukcesu, czyli dobrze funkcjonujących okien i drzwi, a także rolet, bram etc…..na lata.

Klient, który poszukuje dobrej stolarki, może najwyżej poczytać sobie o montażu i montażystach, bo nawet w kontakcie z dilerem czy sprzedawcą stolarki o montażu nie dyskutuje się w ogóle albo bardzo mało – wyjątek stanowi podanie ceny montażu, który może stanowić nawet 20% wartości stolarki!  Podpisując umowę kupna/montażu ciągle nie wiemy, kto i jak będzie montował, jakich narzędzi będzie używał, jakie techniki montażowe zostaną zastosowane, czy i jakie produkty montażowe zostaną wykorzystane, czy montaż zostanie wykonany zgodnie ze sztuką, a przy okazji wszystko zostanie po montażu sprzątnięte.

Instytut Techniki Budowlanej kilka lat wstecz sporządził tzw. rekomendację montażu, lecz dzisiaj w dobie okien energooszczędnych, ciepłego montażu, dokument nie jest aktualny, ale podobno trwają prace nad nową edycją. Tak czy inaczej jesteście, więc Państwo zdani sami na siebie. Może nie do końca, gdyż macie Państwo wsparcie np. w naszym konsumenckim portalu, ale nie możemy Państwu pomóc w bezpośrednim „starciu” z dilerem czy producentem stolarki.

Zdjęcie: Soudal. Montaż Okien

Zdjęcie: Soudal.

Co więc pozostaje? Pytać, czytać, pisać do nas, weryfikować i nade wszystko nie dać się zbyć, albo jeszcze gorzej nie dać się wprowadzić w przysłowiowe „maliny”. Montaż stolarki, tzn. montaż okien, drzwi, żaluzji, rolet, bram garażowych, a także parapetów czy moskitier jest nawet ważniejszy od produktu. Dobrze zamontowany produkt średniej jakości  będzie  służył długo, a najlepszy, źle zamontowany produkt stolarki może zostać po prostu zmarnowany –  funkcjonować źle i stracić swoje walory. Energooszczędne rozwiązania, (do jakich zaliczamy również specjalistyczne produkty przeznaczone do montażu okien i drzwi) są odpowiedzią na rosnące wymagania dotyczące szczelności stolarki okiennej, a nade wszystko komfortu użytkowania przez lata.

W dobie profesjonalnych szkoleń, doradztwa, dostępu do najlepszych produktów i komponentów, używanych w montażu należy żądać autoryzacji montażu od producentów stolarki. Należy weryfikować pracę montażystów, sprawdzić ostatnie 2, 3 montaże, których dokonali w okolicy gdzie Państwo mieszkacie lub budujecie się, domagać się rekomendacji (od innych Klientów) i dokładnie sprawdzić z dilerem (punktem sprzedaży) następujące elementy:

  • Co będzie zawierał montaż i jakie komponenty będą użyte?
  • Czy będzie to ciepły, pasywny czy zwykły montaż?
  • Ile będzie ten montaż kosztował?
  • Ile będzie trwał montaż?
  • Jak muszą zostać przygotowane otwory montażowe?
  • Kto będzie odpowiedzialny na miejscu za montaż?
  • Kto odbierze montaż (musi być to osoba kompetentna)?
  • Kontakt do osoby, którą będzie można prosić o dokonanie poprawek, etc.

Jest wiele ważnych elementów w stolarce, ale montaż jest najważniejszy i o tym zawsze trzeba pamiętać! Należy szukać ekipy montażowej, która opiera swoje działania na doświadczeniu. Montażystów dla których nowe rozwiązania nie są tylko „marketingowym chwytem” komplikującym rutynową pracę. Nie dajmy się oszukać! To my będziemy mieli dobrze lub źle zamontowane okna czy drzwi. W przypadku złego montażu – przez lata trudno będzie o tym zapomnieć.