Jak zatrzymać chłód za oknem w zimowe dni?

Zwłaszcza późną jesienią i zimą doceniamy komfort cieplny, jaki zapewnia szczelna stolarka okienna. Skuteczna ochrona przed działaniem warunków atmosferycznych jest jednak potrzebna przez cały rok. Wpływ na parametry termiczne okna ma nie tylko jego konstrukcja, lecz również sposób montażu i użyte przy instalacji oraz uszczelnieniu rozwiązania.

Przeciekanie wody, odczuwalne przewiewy chłodnego powietrza zwłaszcza przy silnym wietrze czy rozwijające się zagrzybienie to symptomy mogące świadczyć o tym, że izolacja okna jest niewłaściwa. W takim przypadku rozwiązaniem jest naprawa stolarki okiennej lub też jej wymiana na nową. Warto poznać sposoby montażu i uszczelnienia okna w sposób pozwalający na ograniczenie ryzyka występowania podobnych sytuacji w przyszłości.

AIB system montażu SIMPLEX - montaż w warstwie docieplenia budynku

AIB system montażu SIMPLEX – montaż w warstwie docieplenia budynku

Szczelnie dzięki uszczelkom

Uszczelki. Starszej generacji drewniane okna były ich pozbawione. W nowoczesnych wyrobach spełniają zaś ważną funkcję ochrony przed wilgocią oraz stratami ciepła. Choć na pierwszy rzut oka niewidoczne, to z punktu widzenia szczelności bardzo ważne. Ich zużycie może powodować zawilgocenie i negatywnie wpływać na energooszczędność stolarki okiennej. Elementy te narażone są nie tylko na uszkodzenia mechaniczne (np. przecięcie, przerwanie), lecz także nieustanne działanie czynników atmosferycznych.

Nowoczesne uszczelki wytwarzane są tak, aby były wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne i odporne na promieniowanie UV, wilgoć czy też używane do czyszczenia środki chemiczne. Starsze i zniszczone uszczelki można wymienić na nowe. Jeśli okno jest objęte gwarancją producenta, wymianę należy jednak powierzyć rekomendowanej przez niego profesjonalnej ekipie. W innym przypadku możemy wykonać tą czynność samodzielnie. Kluczowe jest wówczas dobranie odpowiednich rozmiarów uszczelek, pamiętając, że nawet w jednym oknie często spotkać można różne ich rodzaje na skrzydłach i ramach. Warto sprawdzić, kto jest producentem danych profili okiennych i z taką informacją udać się do punktu sprzedaży, gdzie sprzedawca doradzi odpowiednie rozwiązanie.

Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, zwróćmy również uwagę na to, z jakiego materiału wytworzone są uszczelki. Duże walory użytkowe posiadają komponenty z TPE (termoplastyczne elastomery), które, poza wytrzymałością i trwałością, charakteryzuje stabilność chemiczna, dzięki czemu unikniemy np. ciemnych smug z uszczelek na profilach okiennych. Ważne są także: neutralny zapach i szeroka gama kolorystyczna. Uszczelki z TPE z powodzeniem wykorzystywane są w nowoczesnej stolarce okiennej i drzwiowej wiodących polskich marek.

Po usunięciu starych uszczelek, nowe montujemy wciskając je bezpośrednio w rowek montażowy tak, aby uniknąć wybrzuszeń i wypukłości. Przed przystąpieniem do pracy należy jeszcze oczyścić powierzchnię i usunąć z niej ewentualne resztki starego kleju.

AIB taśma rozprężna Integra Chrome -montaż warstwowy

AIB taśma rozprężna Integra Chrome -montaż warstwowy

Ciepło dzięki poprawnej instalacji

Na trwałość, szczelność oraz zachowanie parametrów stolarki okiennej wpływa sposób jej montażu i zastosowane tu rozwiązania. Nie wystarczy, że okno trzyma pion i poziom – kluczowe jest właściwe uszczelnienie miejsca jego styku z murem, gdzie najczęściej zbiera się wilgoć i dochodzi do strat ciepła. Komfort termiczny oraz ograniczenie ryzyka ewentualnego zawilgocenia zapewnia montaż warstwowy, gdzie warstwa izolacji termicznej i akustycznej (najczęściej piana poliuretanowa) chroniona jest przez warstwę zewnętrzną i wewnętrzną, wykonane najczęściej ze specjalnych taśm, np. taśm Integra System AIB.

Taśma wewnętrzna – paroszczelna zapobiega wnikaniu wilgoci kondensacyjnej do połączenia oraz stanowi barierę dla wilgoci, która mogłaby przenikać do pomieszczenia, powodując rozwój pleśni i grzybów. Zadaniem taśmy zewnętrznej – paroprzepuszczalnej, jest zabezpieczenie styku okno-mur przed wnikaniem wody opadowej. Umożliwia ona odprowadzenie wilgoci  z połączenia na zewnątrz budynku, tworzy również doskonałą barierę wiatrową, podwyższając jakość izolacji. Alternatywę dla taśmy zewnętrznej i wewnętrznej oraz piany poliuretanowej stanowi wielofunkcyjna taśma rozprężna.

Najbardziej zaawansowaną techniką instalacji wyrobów stolarki budowlanej, w tym okien, jest obecnie montaż w warstwie docieplenia budynku. Jest on stosowany w budownictwie tradycyjnym przez inwestorów, którzy są coraz bardziej świadomi korzyści osiąganych podczas długoletniej eksploatacji dobrze zamontowanego okna. Inaczej niż w innych metodach montażowych, stolarka jest tu wysunięta poza otwór i umieszczona w ramie ze specjalnych, „ciepłych” profili oraz uszczelniona taśmami. Pozwala to zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych i zapewnić całkowitą szczelność. Przykładem takiego systemu jest SIMPLEX firmy AIB, w którym dopełnienie termoizolacyjnych profili stanowią taśmy rozprężne.

Zwieńczeniem każdej inwestycji w nowe okna czy też uszczelnienie starszej stolarki okiennej jest prawidłowy, przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta montaż. Nowoczesne techniki instalacyjne wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego pracę najlepiej powierzyć fachowcom.

http://www.aibsc.com.pl/