Od stycznia tego roku wybór drzwi zewnętrznych to nie tylko kwestia gustu i funkcjonalności. Te przegrody zewnętrzne muszą spełniać odpowiednie wymagania. I tak, konkretnie drzwi sytuowane w przegrodach zewnętrznych oraz w przegrodach znajdujących się pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi muszą od 2021 r. mieć współczynnik przenikania ciepła U maksymalnie 1,3 W/(m2·K) – dotychczas było to 1,5 W/(m2·K). Nowe wytyczne obowiązujące od stycznia 2021 r. są następstwem wprowadzenia trzeciej już i ostatniej dyrektywy unijnej dotyczącej efektywności energetycznej. Nowe przepisy obowiązują inwestorów, którzy pozwolenie na budowę otrzymali w 2021 r. Natomiast każdy niezbudowany budynek projektowany według wymogu WT 2017 trzeba będzie dostosować do zaostrzonych warunków technicznych. WT 2021 obowiązuje również budynki rozbudowywane i modernizowane po 31 grudnia 2020 r.
Z zakupem dobrych, ciepłych, funkcjonalnych drzwi wejściowych nie ma w Polsce większego problemu, gdyż producentów jest wielu. Zarówno producenci drzwi stalowych, jak i drewnianych oferują modele o współczynniku nawet Ud = 1,0 W/m2K, a nawet z jeszcze niższym współczynnikiem, np. przeznaczone do domów pasywnych. Przed zakupem drzwi sprawdźmy jednak, czy podana wartość współczynnika przenikania drzwi dotyczy całych drzwi. Niektórzy producenci podają współczynnik przenikania ciepła płyciny (wypełnienia), który ma z reguły niższą, a więc korzystniejszą wartość U, niż U skrzydła połączonego z ościeżnicą. Trzeba jednak szukać drzwi z odpowiednim współczynnikiem, który jest gwarantowany po zamontowaniu drzwi w otworze. Im niższy Ud, tym lepiej, ale zawsze z profesjonalnym montażem i „ciepłą” podwaliną.
Na termoizolacyjność drzwi największy wpływ ma ich budowa; skrzydło, ościeżnica, elementy wypełniające etc., ale także montaż i elementy montażowe. Aby ograniczyć ucieczkę ciepła przez drzwi zewnętrzne, należy wybrać model, w którym skrzydło, ościeżnica i próg mają uszczelki na całym obwodzie. Pamiętajmy jednak, że nawet najcieplejsze drzwi nie uchronią przed dużymi stratami ciepła, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane! Bardzo słabym punktem pod względem mostków termicznych jest kontakt drzwi wejściowych z podłogą domu. W tym miejscu ościeżnicę należy podłożyć bardzo dobrym materiałem termoizolacyjnym, który wytrzyma również duże obciążenia.
Podwaliny pod progi drzwiowe to określenie na grupę produktową, do której należą tzw. podwaliny z materiałów takich jak styrodur czy właśnie wyjątkowy materiał o nazwie Purenit. PURBASE zaś to linia podwalin pod progi drzwiowe wejściowe, która wytwarzana jest z purenitu na indywidualne zamówienie o wym. od wysokości 20 mm do nawet 400 mm oraz szerokości i długości uzależnionej od zastosowanego systemu i potrzeb.
Purbase pod drzwi, ten nietuzinkowy profil drzwiowy z purenitu, może posłużyć nam świetnie m.in. jako podkład pod balkony, progi drzwi ze stali, drewna oraz aluminium. Jest on dużo twardszy od materiału zwanego XPS, a co za tym idzie – można stawiać na nim cięższe, bardziej wymagające konstrukcje, bez obaw, że nie wytrzyma takiego obciążenia. Podwalina Purbase z purenitu jest na tyle twarda, że można do niej zamontować takie elementy jak kątowniki, nawiercać czy też wkręcać wkręty, jest cieplejszą alternatywą dla stosowania poszerzeń systemowych. Liniowe podparciu całej konstrukcji futryny i progu drzwi na podwalinie Purbase daje komfort ciepła i stabilności skrzydła – podkreśla Adam Helman. Dlatego warto zastosować Purbase – ciepłą podwalinę pod drzwi z purenitu, gdyż jest to prawdopodobnie najlepsze i najcieplejsze rozwiązanie do ciepłego montażu drzwi zewnętrznych – dodaje.
Drzwi zewnętrzne najlepiej zakupić w profesjonalnym salonie sprzedaży. Mamy wówczas pewność, że nasze drzwi zostaną zamontowane przez fachową ekipę. Oszczędzanie na montażu drzwi zewnętrznych może być kosztowne, zwłaszcza gdy okaże się, że np. drzwi są nieszczelne. Dlatego wybór Rekomendowanego Salonu, który posiada fachowe ekipy montażowe, może się naprawdę opłacić.