Szkło i jego główne cechy

Piękno, harmonia, ponadczasowość – tak w kilku słowach można byłoby opisać główne cechy szkła. I choć szkło znane jest ludzkości od 3,5 tysiąca lat, mam wrażenie, że właśnie teraz przechodzi prawdziwy renesans w budownictwie. Materiał tak doskonały, tak uniwersalny, o tak szerokim spektrum zastosowań, wydawałoby się, że pozbawiony jakichkolwiek wad. Ale czy rzeczywiście?

To co najbardziej może się podobać w stosowaniu dużych przeszkleń w budownictwie jednorodzinnym to otwarcie pomieszczeń na świat zewnętrzny, a tym samym likwidacja barier architektonicznych. Duże okna w sposób naturalny łącza wnętrza z przydomowym ogrodem, dając poczucie nieustannego obcowania z naturą. Dzięki temu nawet w chłodniejsze dni można czerpać radość z pięknych widoków nie opuszczając wygodnej sofy i otaczając się bijącym ciepłem domowego kominka. Duże przeszklenia powiększają optycznie przestrzeń. Wprowadzają harmonię i podnoszą walory estetyczne nie tylko wnętrzom domu, ale także elewacji. Szkło nadaje lekkość konstrukcjom. To między innymi dzięki zastosowaniu dużych tafli szkła budynki zyskują nowoczesną formę. Jednocześnie jest to materiał ponadczasowy, nie tracący swojej wartości, znajdujący zawsze zastosowanie w aktualnych trendach architektonicznych. To co szczególnie wyróżnia szkło jako materiał budowlany to jego uniwersalność.

Z powodzeniem stosowany jest w budownictwie do szklenia przegród budowlanych, ale także w celu upiększenia elewacji w formie np. szklanych balustrad balkonowych, podestów czy daszków, oraz jako element wystroju wnętrza w postaci np. drzwi wewnętrznych, ścianek działowych lub balustrad schodowych. Duże przeszklenia wpuszczają więcej naturalnego światła. To dzięki nim wnętrza są bardziej nasłonecznione, jaśniejsze, napawające optymizmem. W chłodniejsze, ale słoneczne dni, pomieszczenia z przeszkleniami, zwłaszcza od strony południowej, będą się szybciej nagrzewały, promieniując przyjemnym ciepłem. Jednak to co jest zaletą może być też wadą. Bowiem latem, w upalne dni, kiedy na zewnątrz panuje skwar, bijące po szybie słońce sprawi, że wnętrze będzie dodatkowo nagrzewać się, co jest w tym okresie zjawiskiem niepożądanym. A z kolei zimą będzie się szybciej wychładzać. Przeszklenia generują spore straty ciepła, dlatego powinny być tak dobrane, aby ich współczynnik przenikania ciepła był jak najniższy.

balustrady szklane
Ramy również powinny być ciepłe – najlepiej wielokomorowe. Aby zminimalizować mostki cieplne, okna powinny być prawidłowo osadzone w otworach. Można zastosować na przykład dodatkowo tzw. „ciepły montaż”, czyli fabrycznie montowaną wokół ramy membranę, wywiniętą pod warstwę ocieplenia ściany. Zmniejszy to, lub całkowicie wyeliminuje napływ zimnego powietrza wokół ościeży. Projektując sam budynek, powinno się obowiązkowo brać pod uwagę rozmieszczenie okien względem stron świata. Należy unikać, lub jeśli się da, całkowicie zrezygnować z okien od strony północnej, ponieważ właśnie od tej strony bilans zysków i strat ciepła z uwagi na nasłonecznienie będzie najgorszy. Analogicznie, najwięcej przeszkleń powinno znajdować się od strony południowej, gdzie wspomniany bilans wyjdzie najkorzystniej. Jednak to nie wszystkie wady. Kolejnym minusem są gorsze możliwości aranżacyjne we wnętrzu. Tam gdzie stosujemy duże przeszklenie, chcąc nie chcąc, rezygnujemy z fragmentu ściany, przy której mogłaby stać np. komoda, sofa czy inny mebel. Dodatkowo narażamy się na wścibskie spojrzenia sąsiadów, zwłaszcza jeśli dzieli nas od drugiego budynku niewielka odległość, lub jeśli decydujemy się na przeszklenia od strony miejsc ogólnodostępnych, np. od strony drogi.

Jak widać duże przeszklenia pomimo całego szeregu zalet, posiadają też sporo wad. Każdy inwestor musi we własnym zakresie zastanowić się co jest dla niego istotne oraz sporządzić swego rodzaju listę priorytetów. Potem wspólnie z architektem wykonującym projekt wdrożyć te rozwiązania w życie, tak aby budynek i jego wnętrza były piękne, harmonijne i funkcjonalne. Jeśli ktoś nie jest zwolennikiem dużych tafli szkła, może warto się zastanowić nad tym, aby wprowadzić choć jeden taki akcent w postaci np. imponującego okna tarasowego, z pięknym widokiem na ogród, cieszącego oko zarówno mieszkańców jak i ich gości.