Pojawienie się rosy na szybach jest zjawiskiem naturalnym. Najczęściej mamy z nim do czynienia w okresie grzewczym, kiedy występuje różnica temperatur pomiędzy nagrzanym powietrzem w pomieszczeniu, a zimniejszą powierzchnią szklaną. Ciepłe i wilgotne powietrze wewnątrz domu w wyniku zetknięcia się z szybą o zdecydowanie niższej temperaturze ulega ochłodzeniu do stanu nasycenia i oddaje część wilgoci w postaci rosy, która tak często nas drażni i niepokoi. Tymczasem wystarczy pamiętać o zaledwie kilku prostych zasadach, które pozwolą nam zminimalizować osadzanie pary wodnej na oknach.
Wietrzenie
Często niskie temperatury oraz zła jakość powietrza na zewnątrz zniechęcają nas do wietrzenia domu w okresie zimowym. Dobrze jednak wyznaczyć sobie regularne pory wietrzenia. Wystarczy dosłownie kilka minut dziennie np. rano czy po gotowaniu posiłków – kiedy pojawia się zdecydowanie najwięcej pary – lub w innych porach, kiedy zimne powietrze z zewnątrz nie będzie przeszkadzało domownikom. Musimy pamiętać, by na czas wietrzenia zakręcić ogrzewanie, zamknąć drzwi do wietrzonego pomieszczenia, a okno otworzyć na całą szerokość.
Wentylacja
Najlepiej przynajmniej raz w roku, szczególnie przed nastaniem okresu grzewczego, sprawdzić działanie wentylacji. Na kratkach wentylacyjnych bardzo często gromadzi się gruba warstwa kurzu uniemożliwiająca płynną cyrkulację powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest również wentylacja mechaniczna, która skutecznie usuwa z domu, zużyte, wilgotne powietrze, a jeśli dodatkowo jest to wentylacja mechaniczna połączona z odzyskiwaniem ciepła, z powrotem otrzymujemy ogrzane, czyste i świeże powietrze. W kuchni znakomicie sprawdzają się również okapy kuchenne, które nie tylko pochłaniają kulinarne zapachy, ale także wyciągają tworzącą się podczas gotowania parę.
Osuszacz
Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to 40-60%. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wilgotność mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. W przypadku stwierdzenia zbyt dużej wilgotności w domu, objawiającej się nie tylko kondensacją na szybach, ale również powodującej widoczny rozwój pleśni i grzybów na ścianach, warto sięgnąć po osuszacz. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów osuszaczy powietrza, od małych pochłaniaczy wilgoci, po osuszacze domowe o wydajności w zakresie od 5 do nawet 40 litrów na dobę.
Szyby
Również jakość zastosowanych w oknach szyb ma wpływ na pojawiającą się na nich rosę. Szyby zespolone, a szczególnie dwukomorowe o właściwościach termoizolacyjnych jak np. Pilkington Insulight™ Therm Triple, gwarantują niski współczynnik przenikania ciepła Ug. Dzięki temu różnica temperatur wewnątrz pomieszczenia jest mniejsza i wilgoć w dużo mniejszym stopniu skrapla się na szybie. Można zaobserwować ją tylko na obrzeżach lub w narożnikach okien i jest to głównie wynik powstania mostka termicznego na styku powierzchni przeszklonej i nieprzeszklonej okna.
Coraz częściej jednak właściciele domów i mieszkań narzekają, że pomimo instalacji dobrych jakościowo okien z szybami zespolonymi obserwują zjawisko kondensacji również na zewnątrz. W szybach energooszczędnych o niskim współczynniku przenikania ciepła Ug zewnętrzna powierzchnia szyby zespolonej jest zimniejsza. Im niższa wartość współczynnika Ug, tym większa szansa na pojawienie się rosy po drugiej stronie okna. Wyjściem jest instalacja szyb antykondensacyjnych z warstwą niskoemisyjną naniesioną na szybę zewnętrzną, dzięki czemu temperatura zewnętrznej powierzchni szkła w szybie zespolonej jest wyższa od temperatury otaczającego powietrza i nie dochodzi do kondensacji.
Okucia i nawiewniki
Większość dostępnych obecnie na rynku okien charakteryzuje wysoka jakość i bardzo dobra szczelność. W okresie grzewczym ma to swoje plusy, ale również minusy. Przy tak wysokiej szczelności nie ma możliwości skutecznej wentylacji. Producenci okien proponują więc okucia okienne z mikrowentylacją, czyli możliwością rozszczelnienia okna lub instalację specjalnych nawiewników montowanych na ramie okiennej lub na ścianie.
Pamiętajmy, że utrzymanie optymalnego i stałego poziomu wilgotności w naszych domach, mieszkaniach, ale również biurach, czy punktach usługowych pozwala nie tylko uniknąć zaparowanych szyb, ale ma przede wszystkim wpływ na nasze zdrowie.
Źródło: Pilkington IGP