Okna Wasilewski czyli wiedza przekuta w sukces.

Posiada opinię człowieka kompetentnego, interesującego, ma bardzo dużą wiedzę i pasję. Pozytywnie nastawiony do świata, nie zrażają go niepowodzenia i bardzo trudno jest go wyprowadzić z równowagi. Jakość obsługi klienta to jeden z głównych priorytetów jego firmy. Mamy przyjemność rozmawiać z właścicielem Rekomendowanego Salonu Okien i Drzwi panem Wojciechem Wasilewskim o tym jak odnosi się sukces w branży stolarki.

Okna Wasilewski – ile lat firma istnieje na radomskim rynku?
3 marca 2019 roku minęło równe 22 lata. Firma powstała z pasji do budownictwa oraz odpowiedzi na nowe wyzwania i oczekiwania klientów. Jesteśmy firmą profesjonalną o ugruntowanej pozycji na rynku radomskim – posiadamy trzy salony. Jesteśmy znani z świetnego montażu – i kładziemy konkurencję „na łopatki”.

Co słychać w branży A.D. 2019r? jak ten rok pan ocenia, jak on mija?
Rok zaczął się bardzo optymistycznie, w pierwszym kwartale było duże zainteresowanie klientów. Styczeń, luty, marzec- bardzo dużo zamówień i kontraktów inwestycjach. W drugim kwartale zaobserwowaliśmy małe spowolnienie. Trzeci kwartał to bardzo duże spowolnienie. Czwarty nie wygląda zbyt optymistyczny, ale czas pokaże. Mamy co robić w każdym przypadku.

Sprzedaje pan różne produkty, proszę się pochwalić jakie i czyje?
Specjalizujemy się w sprzedaży oraz montażu okien, drzwi, bram, rolet etc… W ofercie naszej firmy Klient znajdzie szereg produktów sprawdzonych i rozpoznawalnych producentów takich jak firmy Drutex, Pagen, Witraż i Eko-Okna. Te firmy dostarczają nam stolarkę okienną. Natomiast jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne to współpracujemy z firmami: Erkado, KMT i Wikęd. Bramy garażowe dostarcza nam firma Novoferm, Wiśniowski i Krispol. Tak rozbudowana oferta sprawia, że możemy zaoferować i doradzić klientowi najlepsze i optymalne rozwiązania dostosowane do jego budżetu i potrzeb.

Wiele lat doświadczenia – jest pan też prekursorem tzw.: „ciepłego montażu”, który można powiedzieć, że się upowszechnił. Brakuje fachowców a w szczególności montażystów, jak sobie pan radzi z tym problemem?
Problem ten zaczął narasta od 2 lat. My na szczęście mamy własne grupy montażowe – własnych pracowników, którzy pracują z nami już 18 lat. Specjalizują się w montażu i serwisie okien, drzwi, bramy etc… Oczywiście również podpieramy się firmami zewnętrznymi, które również mają wieloletnie doświadczenie. Najmłodsza ekipa ma 15 lat. Firmy zewnętrze, które współpracują z nami mają przez cały rok zapewnioną pracę. Współpraca naprawdę układa się znakomicie i jest to nasza przewaga konkurencyjna.

A zimą, czy Pana montażyści mają co robić?
Zimą nastawiamy się na sprzedaż drzwi wewnątrz klatkowych i drzwi wewnętrznych. Są także małe remonty jak malowanie, szpachlowanie, etc… Obecnie nie brakuje nam pracy i oby tak pozostało jak najdłużej.

Panie Wojciechu, mamy coraz większe przeszklenia, coraz cięższe okna. Jak sobie Pan radzi z takim montażem?
Wielkoformatowe przeszklenia, ważące co najmniej kilkaset kilogramów to standard na każdej budowie. Do montażu takiej stolarki potrzebna jest nie tylko fachowa wiedza, ale również profesjonalny sprzęt. Sprawdzą się tu więc m.in. przyssawki do szkła, manipulatory do transportu i montażu ciężkich szyb oraz mini żurawie. Dzięki takiemu sprzętowi możemy zoptymalizować czas wykonywanej usługi, zmniejszając jej koszty i podnosząc dodatkowo bezpieczeństwo pracy. Dlatego jako profesjonaliści bardzo często korzystamy z firm, które świadczą takie usługi. Współpracujemy z firmą Mini Żurawie Paweł Michalczewski z Radomia i nową firmą na rynku Podnosimy.pl

Kolejny rok za nami, planowane są podwyżki płacy minimalnej. Co w konsekwencji doprowadzi do podwyżki wszystkich płac, ale i także produktów. Jak to się przełoży na rynek?
Przełoży się to z pewnością na rynek, ekonomii nie da się oszukać. Będzie trzeba to rozważyć, zobaczyć na przychody firmy, na marżę. Producenci będą zmuszeni do podwyżki cen i myślę, że będzie to w przedziale 5%-12% – w zależności od produktu, jego jakości, etc… Kto za to zapłaci? Klient.

Czy eksportuje Pan od czasu do czasu?
Czasami zdarza się mi sprzedawać stolarkę na rynek niemiecki, holenderski i norweski. Są to zaprzyjaźnione polskie firmy, które świadczą tam na miejscu usługi remontowo-budowlane. Można powiedzieć, że jestem takim pośrednikiem i ekspertem. Jest to z pewnością ciekawe doświadczenie; nowe systemy, nowe rozwiązania.

Panie Wojciechu faktem jest, że firmy przychodzą i odchodzą. Można zaobserwować coraz więcej firm sprzedażowo – montażowych otwieranych przez np. pracowników produkcji czy działu handlowego. Co by Pan doradził takim osobom? Co by pan zalecał czy polecał albo przed czym przestrzegał?
Powinni słuchać się starszych, wybadać rynek czy ten biznes jest opłacalny czy nie, z kim współpracować, czy będzie posiadał własną grupę montażową czy firmę zewnętrzną. W dzisiejszych czasach najważniejsza jest grupa montażowa – bez niej nic nie sprzedamy i nic nie zamontujemy.
Chciałbym przestrzec młodych przedsiębiorców przed inwestycjami developerskimi, które na początku są łatwym kąskiem, ale sami wiemy, jak wyglądają płatności i rozliczenia. Tu powinniśmy zachować zdrowy rozsądek.
Zanim rozpoczną przygodę ze sprzedażą stolarki okiennej powinien odbyć również kilka szkoleń. Tu polecam spotkania branżowe organizowane przez Stolarkę VIP. Konwenty stolarki to miejsca, gdzie spotyka się branża, gdzie dyskutuje się o problemach i poznaje nowych ludzi, a także innowacyjne produkty.

Dużo się ostatnio mówiło i mówi o zmianach jakie zaszły w firmie Drutex. Czy ma to jakieś przełożenie na logistykę na dostawę jakość produktu? Firma Drutex należy do największych firm w Europie. Czy te perturbacje właścicielskie mają wpływ na współpracę z firmą Drutex?
Firma Drutex jest jedną z największych firm branży stolarki otworowej i zawirowania rodzinne mogą się zdarzyć w każdej rodzinnej firmie. My jako partnerzy handlowi nie zauważyliśmy zamian w dostawie, jakości etc… Firma Drutex mocno inwestuje w rozwój rozbudowując zakład m.in. o nową halę produkcyjną, nowoczesny biurowiec czy zautomatyzowany dział wtryskarek i nową lakiernię.

Jakby Pan miał powiedzieć jednym zadaniem firma Okna Wasilewski to……
Wraz z pracownikami działu handlowego oraz montażystami tworzymy zgrany zespół. Ważne są dla nas otwartość i zaufanie, a także rodzinna i przyjazna atmosfera. Zatrudniam najlepszych specjalistów, którzy łączą dużą wiedzę fachową z bogatym doświadczeniem zawodowym. Służą oni pomocą i rzetelnym doradztwem każdemu klientowi. Bacznie obserwujemy zmiany na rynku i reagujemy na wszystkie nowości. Naszą dewizą jest jakość świadczonych usług, które wykonuje usługi na najwyższym poziomie. I tak pozostanie….
Więcej informacji o ofercie i firmie na stronie: www.oknawasilewski.pl