MS Szczecin – oni znają się na oknach

Od ponad 20 lat zajmuje się sprzedażą, serwisem i profesjonalnym montażem nowoczesnej, energooszczędnej stolarki otworowej. Należy do grona VIP, czyli Rekomendowanych Salonów Okien i Drzwi. Jak wyglądała droga do sukcesu, co rekomenduje swoim klientom i dlaczego wato wybrać ten salon kupując okna, drzwi, bramy czy rolety – opowie nam Pan Błażej Runowski, właściciel salonu MS Szczecin przy ul. Gdańskiej 16b w Szczecinie.

MS Szczceni Błażej Runowski właściel rekomendowanego salonu okien i drzwi

zdj. Błażej Runowski właściciel Rekomendowanego Salonu Okien i Drzwi MS Szczecin

Panie Błażeju, jesteście na rynku od 1999 roku, jak wyglądał rozwój firmy?
W pierwszych latach działalności sprzedawaliśmy wyłącznie wyroby M&S Pomorskiej Fabryki Okien (obecnie MS więcej niż OKNA). Był to czas, kiedy głównie wymieniało się w blokach stare okna drewniane na nowoczesne okna PVC. Ażeby zapewnić maksymalnie szybką realizację zamówień utrzymywaliśmy w naszym magazynie odpowiednie zapasy okien typowych w kolorze białym.

Z czasem profil klienta się zmienił. Budowało się coraz więcej domów jednorodzinnych i zapotrzebowanie na okna typowe i do tego białe zmalało. Ekipa montażowa w stylu „złota rączka, pomocnik i polonez z przyczepką” przestała mieć rację bytu.

Za to coraz większy nacisk należało stawiać na profesjonalny montaż. Stąd konieczne stało się zorganizowanie grup montażowych i zakup odpowiednich samochodów dostawczych.

Nowy typ wymagającego inwestora chciał też być obsłużony kompleksowo. Wymusiło to wprowadzenie do naszej oferty bram garażowych czy drzwi zewnętrznych. Z roku na rok ofertę rozszerzaliśmy, by każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

W ciągu tych 20 lat obsłużyliście wielu klientów, zarówno w Polsce jak i za granicą? Ilu ich było i czy oczekiwania się zmieniły? Co teraz jest modne i popularne? Czyli czego oczekują klienci?
Na pewno są to tysiące klientów, ale nawet nie próbuję zgadywać konkretnej liczby. Jak już wcześniej wspomniałem oczekiwania klientów się zmieniają. Widać tendencję na bardzo duże okna. Wymusza to stosowanie specjalistycznego sprzętu, zarówno do transportu, jak i samego montażu. Niektóre konstrukcje ważą po kilkaset kilogramów! Stąd na naszych montażach coraz częstszym widokiem są mini żurawie z przyssawkami próżniowymi. Klient oczekuje profesjonalnego doradztwa, propozycji różnych rozwiązań i sprawnego montażu. Widać też zmiany „modnych kolorów” i wzrost popularności stolarki aluminiowej i dużych przeszkleń.

Wykonał Pan wiele realizacji. Proszę się pochwalić najciekawszą i co było w niej wyjątkowego?
Trudno wskazać taką „naj”. Utkwiła mi w pamięci realizowana całkiem niedawno inwestycja z oknami aluminiowymi i roletami. Architekt stworzył odważny projekt, w którym połączono 3 okna HST w kształt litery „U” i nieotwierane przeszklenie. Wszystko zespolone łącznikami 90 stopni bez murowanych, konstrukcyjnych słupów. Z naszej strony musieliśmy wykonać perfekcyjny pomiar i montaż, by wszystko pasowało do siebie.

 

 

 

 

 

Czym Pana zdaniem najczęściej kierują się klienci przy wyborze stolarki? Ceną, jakością, rzetelnością wykonywanych usług?
Każdy klient jest inny, a zadaniem handlowca jest wsłuchanie się w jego oczekiwanie i przygotowanie oferty „szytej na miarę”. Dobrze obsłużony klient potrafi zrozumieć, że niska cena nie idzie w parze z wysoką jakością. Są firmy, które nie potrafią zaoferować niczego poza niską ceną i oferują najtańsze produkty z tanim, kiepskim montażem. Nasze podejście jest inne. Liczy się produkt, jego jakość, trwałość, a cenę staramy się zaproponować atrakcyjną i adekwatną do oferowanych usług.

Państwa oferta jest szeroka, z kim współpracujecie? Do kogo kierujecie swoją ofertę?
Podstawa naszej oferty to wyroby MS więcej niż OKNA. To ten producent dostarcza nam najwyższej klasy okna PVC, drewniane, aluminiowe czy rolety. Poza MS ściśle współpracujemy z wieloma dostawcami: Nice (bramy i automatyka), Doorsy, Wikęd, KMT, Anwis, Selt, Dragon i inni. Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do inwestorów budujących swój wymarzony dom, apartament, ale obsługujemy także inwestycje komercyjne czy małych deweloperów.

Montaż – jest bardzo ważny. Co Pan rekomenduje i dlaczego?
Nawet najlepsze okno czy drzwi źle zamontowane nie będą długo cieszyły swojego właściciela. Podstawa to poprawne zamocowanie mechaniczne. Niestety nadal można zobaczyć budowy, gdzie drzwi balkonowe „lewitują” i są co najwyżej podparte znalezionymi na budowie cegłami, klockami drewna itp. Przerażające jest to, że klient kupuje np. kosztujące kilkanaście tysięcy drzwi HST i pozwala na ich zniszczenie takim montażem. Winni są pseudo handlowcy, którzy nie potrafią zaproponować niezbędnych rozwiązań, np. poszerzeń pod drzwi balkonowe/tarasowe w obawie, że klient wybierze tańszą ofertę. Ostatnio coraz większy nacisk kładzie się na szczelność montażu, więc rekomendujemy zastosowanie odpowiednich uszczelnień – np. folii paroszczelnych i paroprzepuszczalnych.

Konkurencja w Szczecinie nie jest mała. Dlaczego klient ma wybrać właśnie pana salon. Czym się wyróżniacie?
Nasi klienci to w większości ludzie „z polecenia”. Staramy się, aby każda realizacja zakończyła się spełnieniem wymagań klienta. To owocuje rekomendacjami wśród sąsiadów czy znajomych. Na pewno wyróżnia nas 21 lat doświadczenia i współpraca od początku z jednym, głównym dostawcą. To buduje naszą wiarygodność. Miło jest, kiedy po kilkunastu latach klienci wracają do nas ponownie budując nowy dom dla siebie czy swoich dzieci.

Należycie do prestiżowego grona najlepszych salonów w Polsce – Rekomendowanych Salonów Okien i Drzwi. Co to dla Pana znaczy?
Padło stwierdzenie, że konkurencja jest duża. Dlatego trzeba być krok przed nią! Postanowiliśmy poddać się weryfikacji w programie rekomendacji, by przekonać się, czy w niezależnej, obiektywnej ocenie fachowców z branży będziemy reprezentować najwyższe standardy. Z dumą przyjęliśmy pozytywną ocenę naszego Salonu i przyjęcie do grona najlepszych Salonów Okien i Drzwi. To wyróżnienie motywuje nas do utrzymania wysokiej jakości obsługi i dalszego rozwoju.

Rekomendowany Salon Okien i Drzwi MS Szczecin przy ul. Gdańskiej 16b

Rekomendowany Salon Okien i Drzwi MS Szczecin przy ul. Gdańskiej 16b

Okna przyszłości to Pana zdaniem co? Automatyzacja, energooszczędność, gabaryty, zastosowanie innowacyjnych komponentów, nowe materiały?
Można powiedzieć, że od wielu lat w dziedzinie okien niewiele się zmienia. Oczywiście parametry się poprawiają, jednak nie ma tutaj wielu nowinek. Rozwój w kierunku coraz „grubszych okien” okazał się chyba ślepym zaułkiem i dostawcy profili wręcz wycofali się z profili 90 mm na rzecz 80 mm. Podobnie ma się rzecz z wkładami 4 szybowymi. Niewątpliwie obecnie widać tendencję do dużych gabarytów. Jest to trend u projektantów, a dostawcy stolarki muszą zaproponować odpowiednie produkty. Kiedyś drzwi balkonowe o wysokości 2200 mm to był szczyt możliwości technicznych. Teraz wysokość 2600 jest osiągalna nawet dla PVC, a aluminiowe drzwi HST o wysokości 3 m nie są niczym niespotykanym. Problemem staje się ciężar takich ogromnych okien, na który głównie wpływają wkłady szybowe. Tu upatruję możliwości zmian na lepsze. Już dość dawno wynaleziono pakiety „heat mirror”, jednak z uwagi na wysoką cenę i problemy technologiczne nie zyskały one wielkiej popularności. Kto wie, może jednak podobne rozwiązanie jest sposobem do poprawy energooszczędności stolarki?

Panie Błażeju dziękuję za rozmowę i życzymy wielu sukcesów.
Dziękuję bardzo.

Więcej informacji o ofercie rekomendowanego salonu okien i drzwi na stronie: www.ms.szczecin.pl