Komfort życia w inteligentnym domu

Coraz więcej mówi się o inteligentnym domu, ale co to tak właściwie oznacza? Jak zmienić swój dom, ogród w bajkową i funkcjonalną strefę luksusowego relaksu. Dowiecie się tego z wywiadu przeprowadzonego z Panem Grzegorzem Stępniewskim, którego nietuzinkowy dom pokazowy stał się planem filmowym jednego z odcinków „Maja w ogrodzie”. Na rozmowę zaprasza Grzegorz Cendrowski, Stolarka VIP.

Grzegorz Stępniewski Inteligentny Budynek

Grzegorz Stępniewski właściciel firmy Inteligentny Budynek Polska.

Grzegorz Cendrowski: Inteligentny Budynek to nie tylko nazwa Pana firmy, ale znacznie, znacznie więcej. Jak i kiedy powstała firma i jak stała się inteligentna?
Grzegorz Stepniewski: Moja firma powstała 20 lat temu. Zainspirował mnie do tego kolega, który zaciekawił mnie tematyką automatyki. Zresztą sam mam wykształcenie techniczne – jestem technikiem nukleonikiem, więc temat automatyki od zawsze mnie interesował. Było to coś nowego, niesztampowego. Na początku działaliśmy wspólnie, ale po trzech latach nasze drogi się rozeszły i otworzyłem własną działalność pod nazwą Inteligentny Budynek Polska.

GC: Automatyka kiedyś a dziś?
GS: Automatyka budynkowa w obiektach prywatnych 20 lat temu wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie. Kiedyś były to proste rozwiązania jak np. sterowanie światłem, ogrzewaniem, roletami, bramami. W tej chwili automatyka to integracja wszystkich urządzeń i instalacji, które są w domu, takich jak: alarm, monitoring, nawadnianie, ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja, nagłośnienie etc. Kolejną zmianą, jaką możemy zaobserwować, jest sposób sterowanie tymi urządzeniami. Kiedyś potrzebowaliśmy wielu paneli czy pilotów, aby zarządzać tymi urządzeniami. Dziś możemy wszystko podłączyć w jeden spójny system zarządzania z aplikacją na smartfonie. I to jest prawdziwa automatyzacja.

GC: Ciekawe projekty?
GS: Ta branża jest tak ciekawa, tak rozwijająca, że każdego roku robimy coś nowego. Na przykład w tym roku robimy inteligentny kurnik. W związku z tym, że nasz klient chce mieć ekologiczne jajka z własnej hodowli, dąży do tego, aby kury żyły w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Wymyślił automatyczne otwieranie i zamykanie kurnika, a także sterowanie w nim światłem, wentylacją oraz ogrzewaniem. Bardzo ciekawy pomysł, lubię takie wyzwania. Sam kiedyś zrobiłem sobie inteligentne akwarium. Każdy akwarysta wie, że trzeba systematycznie zmieniać wodę, dbać o jej temperaturę i światło. Marzyłem o tym, aby mieć akwarium, które będę podziwiał i nic przy nim nie robił. I udało się. Dzięki temu, gdy wyjeżdżam, nie muszę prosić rodziny i sąsiadów, aby nakarmili rybki czy zaopiekowali się nimi.

GC: Czy współczesny świat, współczesna Polska jest otwarta na innowacyjne, inteligentne rozwiązania?
GS: Tak, zdecydowanie to się zmieniło. 20 lat temu znalezienie klienta, który zdecyduje się na rozwiązania ułatwiające i usprawniają mu życie, było szalenie trudne. Największe obiekcje klientów były związane z awaryjnością systemu, np. co będzie, jak zabraknie prądu i czy ja to będę potrafił obsługiwać. Teraz jest zupełnie inaczej, rynek automatyki rozwinął się niesamowicie. Statystyki pokazują, że jeszcze kilka lat temu na świecie montowano rocznie blisko dwa miliony inteligentnych instalacji w obiektach prywatnych, a w zeszłym roku już ponad 12 milionów!

GC: A z czego to wynika?
GS: Jednym z powodów wzrostu zainteresowania systemami Smart Home jest większa dostępność i spadek cen, jak również większa świadomość i zamożność klientów. Ale przede wszystkim pojawiło się mnóstwo systemów bezprzewodowych, które można zainstalować bezinwazyjnie w istniejących już domach czy mieszkaniach.

GC: A ile to kosztuje?
GS: Ja zazwyczaj odpowiadam klientowi pytaniem na pytanie: „A ile kosztuje samochód?” Nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Trzeba określić parametry tego samochodu. Tak samo jest w przypadku inteligentnej instalacji. Trzeba określić, jaka jest wielkość domu, ile będzie tych punktów np. oświetleniowych, rolet, stref ogrzewania etc. Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, zsumowaliśmy wszystkie kwoty, które klienci u nas wydali i podzieliliśmy przez m2. 20 lat temu koszt ten wynosił ok 500-600 zł/m2, a dziś jest to około 200–300 zł /m2. Czyli na domek 200 m2 trzeba wydać w granicach 40.000–60.000 zł na automatykę.

GC: Na Smart Home składa się wiele elementów, wiele urządzeń. Które w tej chwili są modne, funkcjonalne, bardzo potrzebne?
GS: Główne obszary, które integrujemy, to sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, systemem alarmowym i monitoringiem. Najważniejszymi czynnikami, którymi klient się sugeruje, wybierając automatykę do domu, są po pierwsze bezpieczeństwo, po drugie komfort i wygoda, po trzecie oszczędność. Inteligentny dom daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Od 12 lat mieszkam w takim domu. Wychodząc z domu, naciskam jeden guzik, co daje mi 100% pewność, że mam pozamykane wszystkie okna, wyłączone gniazda zasilające i światło, obniżoną temperaturę w pomieszczeniach, włączoną symulację obecności. Dzięki temu, wyjeżdżając, zyskuję pełną kontrolę nad domem. W przypadku zalania, włamania czy dzwonka domofonu otrzymuję na telefon powiadomienie i mogę właściwie zareagować lub system automatycznie uruchomi konkretne funkcje, które wcześniej ustaliłem i zaprogramowałem.

GC: W swojej ofercie mają Państwo inteligentne rolety, prawda?
GS: Tak, rolety zewnętrzne to również bardzo ważny element naszej działalności. Stosowane są przez dużą liczbę klientów, gdyż pełnią funkcję termoizolacyjną i złodziej ma dodatkową przeszkodę do pokonania.  Jako generalny dystrybutor w Polsce rolet Bubendorff, rekomendujemy szczególnie rolety solarne w wersji klasycznej oraz z funkcją żaluzji, które są bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdyż nie wymagają żadnego okablowania.  Ogniwa fotowoltaiczne umieszczone w kasecie rolety ładują akumulatory non-stop światłem dziennym. Taka roleta zadziała zawsze, niezależnie od pogody, pory roku czy w przypadku braku prądu.
To rozwiązanie jest przeznaczone w głównej mierze dla olbrzymiej rzeszy klientów, którzy mają już domy czy mieszkania, ale nie doprowadzili przewodów zasilających do okien. Napędy solarne lub alternatywnie hybrydowe można stosować również w nowo budowanych obiektach. Inteligentne rolety doskonale współpracują również z każdym systemem inteligentnego domu.

GC: Mamy środek lata, porozmawiajmy więc o komforcie przy domu w ogrodzie. Jakie rozwiązania proponujecie dla wymagających?
GS: Ogród to obecnie moja ulubiona strefa i moja pasja. Mogę powiedzieć, że przeprowadziłem się tam z mojego domu, w którym żyłem 50 lat. Mieszkanie w ogrodzie wiąże się z zupełnie innym stylem życia, w bliskości z naturą i niezależnie od pogody. Jak to możliwe?
Fundamentem dobrze zaprojektowanej i funkcjonalnej przestrzeni tarasu czy ogrodu jest inteligentna pergola z perfekcyjnie szczelnym, rozsuwanym dachem. Oczywiście musi to być pergola zabudowana przesuwanymi szybami i dodatkowo roletami screen, które ochronią nas przed zimnem, wiatrem czy palącym słońcem.  Tak przygotowane zadaszenie tarasu, w połączeniu z systemem ogrzewania, daje mi możliwość spędzania czasu w ogrodzie niemal przez cały rok. Przebywam tu od wczesnej wiosny do późnej jesieni w otoczeniu egzotycznych roślin, które z zamiłowaniem uprawiam, ukochanego psa i mnóstwa ptaków, które dokarmiam przez cały rok. Mam tu wszystko, co jest mi potrzebne do funkcjonowania – gabinet do pracy, sypialnię, prysznic, jacuzzi, palenisko oraz grilla na pogodę i niepogodę. Ten fantastyczny sposób na codzienne życie propagujemy wśród naszych klientów. Inspirujemy ich i zachęcamy, aby wyszli z tych betonowych domów i zbliżyli się do cudownej natury, która nas otacza.

GC: A zimą?
GS: Zimą do szczelnie zamkniętej i ogrzewanej pergoli przeprowadzają się moje egzotyczne rośliny, które potrzebują dużo światła i odpowiednio niskiej, ale dodatniej temperatury. W niej jest zawsze komfortowo, dla roślin także. Możemy również stworzyć zimowe SPA i wstawić jacuzzi. Do tego muzyka w tle. Czego chcieć więcej?

GC: Jesteście propagatorem ultranowoczesnych rozwiązań. Gdzie można je zobaczyć, kupić, kto je montuje, serwisuje?
GS: Wszystkie te rozwiązania można zobaczyć w naszym domu pokazowym w Warszawie. Jesteśmy firmą, która sprzedaje nie tylko sam produkt, ale przede wszystkim wizję komfortowego i spokojnego życia w naszej bazie, jaką jest dom. Wszystkie elementy projektu, począwszy od pergoli, rolet, systemów automatyki, jacuzzi, a nawet roślin, klient może kupić bezpośrednio od nas lub naszych dystrybutorów. Taki projekt wykonujemy sami, a potem kompleksowo go realizujemy, posiłkując się starannie wyselekcjonowanymi partnerami, którzy gwarantują standard usług adekwatny do klasy naszych produktów.
Wizerunek firmy dostarczającej rozwiązania premium buduję od 20 lat i z wielką starannością dbam o to, żeby klienci, którzy szukają najwyższej jakości produktów, chcący spełniać swoje marzenia, zostali obsłużeni z najwyższą starannością. Bo dla mnie nie liczy się ilość, a nade wszystko jakość.

 

GC: Strategiczne punkty sprzedażowe, dystrybucyjne to rejony…?
GS: Jeżeli chodzi o sieć dystrybucyjną, to mamy ją w całej Polsce. Najważniejsze regiony to: Warszawa, Śląsk, Kraków Poznań, Rzeszów. Od kilku lat zaskakują nas województwa kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie, w których mamy coraz więcej klientów. Ludzie chcą obcować z naturą i uciekają z betonowych miast. Budują tam duże, piękne domy i rezydencje otoczone przyrodą. Zmęczeni miejskim zgiełkiem pragną, aby natura sama weszła do ich domu, a my im w tym pomagamy.

GC: Czy współpracujecie z architektami, w tym wnętrz, krajobrazu?
GS: Od 20 lat to nasz kluczowy partner. Architekci są zachwyceni współpracą z nami, bo z czystym sumieniem mogą rekomendować swoim klientom nasze unikatowe rozwiązania, mając gwarancję ich najwyższej jakości i poziomu obsługi. Szczególnie uwielbiają nasze pergole z rozsuwanym dachem, gdyż jest to piękny wizualnie i funkcjonalny element konstrukcyjny budynku, który go uatrakcyjnia, a odpowiednio zaprojektowany daje dodatkową przestrzeń mieszkalną. Dlatego tak chętnie umieszczają nasze pergole tarasowe w swoich projektach i całą tę otoczkę, o której wspominałem wcześniej. Ostatnio mieliśmy okazję gościć w naszym ogrodzie ekipę TVN z programu „Maja w Ogrodzie”. Prowadząca program Pani architekt Katarzyna Sekuła Landscape Designer była pod wielkim wrażeniem domu, który urządziliśmy w stylu greckim, egzotycznej roślinności i funkcjonalności, jaką udało nam się stworzyć na tak małej powierzchni.

GC: Jesteście laureatem naszych programów Stolarka VIP. Czy takie wyróżnienie pomaga, czy nobilituje, czy obliguje GS: do poszukiwania jeszcze lepszych, innowacyjnych rozwiązań?
GS: Te wyróżnienia świadczą o tym, że idziemy w dobrym kierunku, że nasze produkty są doceniane, oraz że wybory produktów, których dokonujemy, są słuszne. Każda nagroda, każde wyróżnienie inspiruje nas do tego, aby jeszcze bardziej się rozwijać, pokazywać nowe, innowacyjne rozwiązania. Już wkrótce zaprezentujemy kolejne, ekologiczne perełki, które zachwycą wielu, szczególnie w dobie szalejących cen energii – nowoczesne carporty solarne ze stacjami ładowania i magazynem energii czy pergole solarne.

GC: Gdyby miał Pan stworzyć swój wymarzony dom, to jaki on by był, jakie powinien spełniać funkcje i o jaki komfort by Pan zabiegał?
GS: Mój dom powinien być bezpieczny, wygodny, mieć wspaniały ogród z mnóstwem niebanalnej roślinności, tworząc przestrzeń, w której chcę przebywać, w której chcę się zestarzeć z bliskimi mi ludźmi i czuć się w nim jak na wiecznych wakacjach. Właśnie taki dom stworzyłem. Spędzam w nim czas z moją rodziną oraz oddaję się swojej pasji gry na saksofonie i fotografowaniu.

GC: I na wskroś z inteligentnymi rozwiązaniami?
GS: Smart Home ułatwia korzystanie z domu, oszczędza mój bezcenny czas, zwiększa wygodę mieszkania i gwarantuje święty spokój w otoczeniu właściwych, inteligentnych ludzi.

GC: Wymarzony kraj, oprócz Polski oczywiście?
GS: Moje miejsce na ziemi to Grecja.

GC:A na koniec, jednym zdaniem, firma Inteligentny Budynek to…
GS: To firma, która inspiruje partnerów i klientów, dostarcza im kompleksowe rozwiązania najwyższej jakości, niezawodne, dające poczucie komfortu i bezpieczeństwa oraz rzecznik niebanalnego stylu życia, który jest i nowoczesny, i bliski z naturą.

GC: Dziękujemy za spotkanie i wywiad.

Więcej informacji na temat produktów znajdziesz TU: www.inteligentny-budynek.pl