Kim jest współczesny architekt – wywiad

Każdy z nas marzy o posiadaniu własnego domu. Wyobrażamy sobie jak powinien wyglądać, snujemy plany co będziemy w nim robić. Jednakże, aby spełniło się nasze marzenie o idealnym domu, potrzebny jest nam architekt. Czego możemy oczekiwać od współczesnego architekta? Na pytania odpowiadał właściciel pracowni architektonicznej A8Architekci z Warszawy, arch.Piotr Lewandowski.

Kim jest dzisiaj architekt, artystą, inżynierem projektantem, doradcą i przewodnikiem, a może wszystkim po trochu?

Pytanie o to kim jest architekt powtarza się od wieków. Ja się bardzo cieszę, że w Polsce zawód architekta cieszy się szacunkiem, co odzwierciedlają rankingi zaufania do zawodów. To pokazuje, jak ważna jest nasza rola jako przewodnika. Ale ta rola ewoluuje w trakcie współpracy. Projekt zaczynam od poznania klienta, analizy jego potrzeb, doradzania, a czasem także szkolenia. Dopiero gdy poznam miejsce projektu i potrzeby wtedy przychodzi czas na bycie artystą. To chyba najprzyjemniejszy moment projektowania. Gdy koncepcja jest skończona wtedy nadchodzi czas na bycie inżynierem, znawcą rozwiązań technicznych i budowlanych, a nawet prawnikiem, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Dziś architekt musi się też znać na rozwiązaniach energooszczędnych i ekologicznych. Tak więc przyjmuje on różne role i nigdy nie narzeka na nudę.

Fot. A8architektura.

Co jest najważniejszego w każdym projekcie? Gdzie klienci szukają inspiracji?

Każdy projekt jest inny i to jest właśnie wspaniałe w naszej pracy. Dobrze jest, kiedy klient przynosi swoje inspiracje. Najczęściej są to linki do portali z projektami lub do Pinteresta. Cieszę się też, gdy mamy wolną rękę. Sami możemy przeanalizować strony świata, wymogi, wytyczne, a także dzisiejsze i przyszłe potrzeby użytkowników. Ważne jest jednak to, aby klient mimo tego, że daje określił najważniejsze oczekiwania względem projektu. Najlepsze inspiracje są nie z zewnętrznych gazet i portali, tylko z dogłębnego przemyślenia projektu.

Fot. A8architektura.

W przeszłości mieliśmy różne mody architektoniczne, szczególnie znane to klasycyzm, modernizm, a na dziś czy jest to minimalizm, budowanie eko? I co to oznacza, jakie są trendy?

Osobiście uważam, że najważniejsze jest to, aby projekt był dopasowany do miejsca i do użytkownika. Mody przemijają a przemyślane rozwiązania zawsze będą aktualne, zaś naturalnie piękne budynki pozostaną piękne mimo zmieniających się upodobań estetycznych. Powinniśmy stosować rozwiązania najlepsze technologicznie, aby osiągać pożądane efekty. Współczesne budownictwo trudno zakwalifikować do konkretnego stylu. Owszem, zdarza mi się, że mam konkretne zapytania, np. o minimalizm lub modernizm, ale to są sporadyczne przypadki. Jeśli chodzi o domy to klienci wybierają kierunek, który nazywany jest w mediach nowoczesną stodołą. Niewątpliwie ten trend zostanie z nami na dłużej. To co można wskazać jednoznacznie dziś, że jest modne, to ekologia, a szczególnie fotowoltaika, pompy ciepła, odejście od kominków. Ten trend eko dotyczy zarówno budowania jak i eksploatacji budynków. Niewątpliwie nie tylko się utrzyma, ale będzie cały czas rozwijał.

Fot. A8architektura.

__________________
A8 ARCHITEKTURA
Warszawa, ul. Osmańczyka 10 lokal 112
tel. 22 746 16 06
www.a8architektura.pl