Wymiana stolarki okiennej z dofinansowaniem na termomodernizację.

Wbrew pozorom wymiana starych pieców wcale nie jest pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia optymalnego bilansu cieplnego domów. To niewystarczająca izolacja termiczna budynku czy wręcz jej brak są przyczyną nieekonomicznego gospodarowania energią, które szkodzi nie tylko klimatowi, ale i naszym portfelom oraz zdrowiu. Częstym winowajcą jest przestarzała stolarka okienna, w tym pakiety szybowe. Ich wymiana to pierwszy przystanek na drodze do dekarbonizacji środowiska i osiągnięcia komfortu energetycznego oraz ekonomicznego gospodarstw.

Dofinansowanie na wymianę okien

Zapoczątkowany w 2018 roku program rządowy „Czyste Powietrze” do 2029 r. oferuje inwestorom wsparcie finansowe na wydatki związane m.in. z wymianą okien na energooszczędne. Dotacja sięga nawet 135 000 zł, a za sprawą nowych warunków trzeciej edycji programu ubiegać się o nią mogą właściciele czy współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Zmiany wprowadzone 3 stycznia 2023 obejmują zarówno zwiększenie wysokości finansowania, jak i podwyższenie progów dochodowych oraz możliwość ponownego składania wniosków dla tych, którzy skorzystali już ze wsparcia w ramach poprzednich edycji.

Dlaczego powinniśmy zwrócić uwagę na szyby?

Na ogrzewanie pomieszczeń zużywamy często ponad 70% pobieranej energii. Jednak zaraz potem przez wysłużone okna tracimy ok. 30% ciepła wygenerowanego przez system grzewczy, znacznie uszczuplając domowy budżet. To dostateczna motywacja, by zastanowić się, jak poprawić taki stan rzeczy. Wymiana okien na energooszczędne z ciepłą ramką i pakietami trzyszybowymi powinna stanowić pierwszy etap modernizacji termicznej domu. Wymagania prawne ujęte w Warunkach Technicznych z 2021 roku ściśle określają wartości maksymalne współczynników przenikania ciepła U okien fasadowych (0,9 W/m2K) oraz dachowych (1,1W/m2K). Wpływ na nie ma m.in. współczynnik izolacyjności cieplnej szyb. Szczególnie, że pakiety szybowe stanowią ponad 80% powierzchni okna, a zatem warunkują jego parametry.

Dowiedz się jak skorzystać z dofinansowania w programie Czyste Powietrze i pobierz darmowy przewodnik: https://wymienokna.eu/?utm_source=glassolutions&utm_medium=www&utm_campaign=wymienokna_banner_termomod