Remont generalny – jak go zaplanować?

Zakup materiałów budowlanych, zatrudnienie fachowców, trudne, ważne decyzje. Remont mieszkania ma zmienić go na wiele lat, więc konieczne jest rozsądne podejście, odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie prac. Zwłaszcza, że za mieszkaniową rewolucją stoją niemałe koszty, którą potrafią znacznie obciążyć nasze portfele. Na końcu tej niełatwej drogi czeka satysfakcja i radość z nowego wystroju. Planując remont warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, które pomogą osiągnąć to zadowolenie z nowych przestrzeni.

Po pierwsze budżet

Generalną metamorfozę mieszkania należy rozpocząć od ustalenia wartości środków finansowych, jakie można na nią poświęcić. Od wielkości budżetu zależy, jakie prace można przeprowadzić oraz na jakie materiały można sobie pozwolić. Stanowi on bazę wyjściową. Warto od niego rozpocząć, ponieważ późniejsze wydatki, który są powyżej możliwości remontującego przynoszą wiele niepotrzebnych nerwów, którym można było zapobiec.

Na zdjeciu Wojciech Orzechowski – przedsiębiorca, inwestor, deweloper, mentor. Twórca Warsztatów Inwestowania w Nieruchomości – WIWN.PL®. Współwłaściciel agencji nieruchomości Gut.pl, wydawca czasopisma Strefa Nieruchomości®. Autor książek „Zarabiaj na nieruchomościach”, „Wszystko o FLIPACH – 200 Pytań do Eksperta” oraz bloga zarabiajnanieruchomosciach.pl

Najtrudniejszym zadaniem jest oszacowanie kosztu remontu. Zasoby finansowe mogą niestety ograniczać, a efekt końcowy ma przecież pozytywnie zaskoczyć. Na generalny remont przyjąłem stawkę 1200 zł/mkw., w której mieszcząc się całkiem swobodnie można już bardzo ładnie wykończyć mieszkanie w wysokiej jakości, a jednocześnie zrobić to w miarę tanio. Na Warsztatach Inwestowania w Nieruchomości WIWN®, które prowadzę, dzielę się cenną wiedzą na temat tego, jak zaplanować remont, ale również uzyskać efekt wykończenia na wysokim poziomie w umiarkowanych cenach przy uzyskaniu bardzo dobrego efektu. Przy skutecznym flipowaniu umiejętność przeprowadzenia zmiany aranżacji mieszkania bez poniesienia ogromnych wydatków to konieczność. Dlatego chętnie dzielimy się tą wiedzą z innymi – mówi Wojciech Orzechowski, twórca Warsztatów Inwestowania w Nieruchomości WIWN ®.
Materiały wysokiej jakości

By przeprowadzić remont, który gwarantuje efekt „wow” należy przeprowadzić go na wysokim poziomie. Nowe wnętrze powinno przykuwać uwagę estetyką oraz jakością zastosowanych materiałów. Materiały użyte do wykończenia powinny być modne, zgodne z najnowszymi trendami, ale również uniwersalne. Warto używać stonowane barwy. Jednak jedna ściana w mocniejszym kolorze nie będzie stanowić problemu, a nawet doda ekstrawagancji wnętrzu. Najlepiej zachować wybraną stylistykę w całym mieszkaniu. Od progu powinno bić ciepło i komfort. Dlatego przedsionek, hall czy korytarz – pierwsze pomieszczenie po przejściu przez drzwi wejściowe powinno być zaaranżowane ze szczegółem o każdy detal. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Funkcjonuje to również w wystroju wnętrz. Może to być np. interesująca podłoga. Podczas wyboru takich elementów jak ceramika, baterie łazienkowe, podłoga czy drzwi nie powinniśmy zbytnio oszczędzać. Oczywiście nie mówimy o produktach z luksusowej półki, ale tych, popularnych i cenionych marek. Standardem jest, by kuchnia była zabudowana na wymiar. Kluczowe znaczenie ma również jakość wykończenia, którą powinien zapewnić zespół remontowy.

Wykonanie ma znaczenie

Zaufana ekipa budowlana, która jest terminowa, a swoją pracę wykona sprawnie i porządnie to połowa sukcesu. Najlepiej znaleźć kogoś z polecenia. Może ktoś z otoczenia remontował ostatnio mieszkanie i może polecić sprawdzoną ekipę. Warto również ogłosić się na którymś z portali internetowych z ogłoszeniami wykonawców usług. Na samym początku ustalić stawkę, która zazwyczaj odsiewa większość ekip. Przy podjęciu decyzji wyboru zespołu remontowego warto pokazać mieszkanie, ustalić zakres prac oraz harmonogram. Warto poprosić o referencję. Najlepiej by pokazali nieruchomość, którą wcześniej remontowali, by ocenić jakość wykonanych tam prac.

Cenne tricki

Istnieje wiele sposobów na to by wprowadzić do wnętrza efekt „wow”. Po dobraniu odpowiednich materiałów, które będą służyć niezniszczone przez lata warto zadbać o różne sztuczki, które powoduje, że aranżacja mieszkania wygląda zachwycająco. Na przykład sposobem na urozmaicenie ścian jest pomalowanie ich tylko do ½ lub ⅔ wysokości. Taki zabieg sprawia, że pomieszczenie wygląda elegancko, a ciekawe rozwiązanie przyciąga wzrok. Zamiast drogich obrazów lepiej wybrać wyszukane, subtelne grafiki oprawione w duże ramy. Jeden, ekstrawagancki mebel, np. PRL-wski kredens po dziadkach, trochę przez nas odświeżony potrafi stać się najciekawszym punktem w domu i nadać mu wysokiej klasy charakteru.

Tajemnic sztuki aranżowania wnętrz można nauczyć się nie tylko od architektów wnętrz, ale również od inwestorów oraz home stagerów, którzy zajmują się flipowaniem w nieruchomościach. Remonty mieszkań dla fliperów to chleb powszedni. Od nich wypływa wiedza i doświadczenie na temat planowania kosztów, harmonogramów i sposób na to, by wnętrza wyglądały atrakcyjnie i chciało się w nich zamieszkać.