Jak szkło chroni przed słońcem?

Słońce jest niezbędne w naszym życiu, ale jego nadmiar w naszych domach powoduje dyskomfort. Utrzymanie optymalnej temperatury w domu i miejscu pracy podczas ciepłych dni jest jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Żeby skutecznie chronić wnętrza mieszkań przed jego działaniem, warto rozważyć wybór odpowiednich przeszkleń. Sprawdź, co musisz wiedzieć o oknach, aby cieszyć się komfortową temperaturą w swoich wnętrzach.

Pozytywne światło słoneczne

Pozytywne światło słoneczne

Codzienna dawka słońca jest potrzebna, żeby utrzymać stabilne zdrowie psychiczne. Wpływa ono na syntezę serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za odczucie szczęścia i dobre samopoczucie, oraz melatoniny, która odpowiada za regulację cyklu dobowego. Jej niedobory mogą prowadzić nie tylko do zaburzeń snu, ale również do poważniejszych schorzeń.

Światło słoneczne działa relaksująco oraz wpływa także na syntezowanie witaminy D3. Jest ona istotna dla układu kostnego, a utrzymanie właściwej ilości w organizmie zapobiega krzywicy i osteoporozie. Oprócz tego wzmacnia naszą odporność, stawy i mięśnie.

Dom słoneczny, dom przyjemnyDom słoneczny, dom przyjemny

Zapewnienie odpowiedniej ilości światła słonecznego w mieszkaniu poprawia komfort życia i jest w stanie obniżyć rachunki za oświetlenie. Emitowana przez słońce energia cieplna może ograniczyć konieczność ogrzewania, ale w gorące letnie miesiące może być przyczyną przegrzewania wnętrza. Jak w takiej sytuacji chronić się przed nadmiarem energii słonecznej, nie pozbawiając się jednocześnie dostępu do światła?

Rozwiązaniem może być montaż rolet lub żaluzji. Na rynku dostępne są różnorakie modele, które można dopasować do indywidualnych upodobań i wymagań. Przydatne mogą okazać się np. rolety z ułożonymi naprzemiennie pasami materiału o różnej przepuszczalności światła. Z kolei żaluzje najczęściej składają się z wykonanych z różnych materiałów listewek połączonych linkami, którymi reguluje się ich nachylenie oraz położenie. Mogą one jednak przepuszczać dużą ilość ciepła.

Szkło przeciwsłoneczne – jak działa

„Przeszklenia odgrywają kluczową rolę w regulowaniu ilości światła i energii słonecznej wpadających do wnętrza mieszkania. Odpowiednio dobrane szkła przeciwsłoneczne są w stanie znacząco zredukować dopływ energii cieplnej, jednocześnie zapewniając maksymalne doświetlenie. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na środowisko, gdyż ogranicza konieczność sztucznego doświetlania” – mówi Szymon Piróg, kierownik biura doradztwa technicznego, Pilkington Polska.

Jednym z dostępnych na rynku szkieł przeciwsłonecznych jest Pilkington Suncool™. Dostępne jest w różnych konfiguracjach, co pozwoli dopasować je do indywidualnych wymagań. Wykorzystanie w przeszkleniach wysokoselektywnego, przeciwsłonecznego szkła niskoemisyjnego Pilkington Suncool™ 70/35 pozwala na ograniczenie przepuszczalności energii słonecznej do 35%, podczas gdy w standardowej szybie zespolonej dwukomorowej parametr ten wynosi około 53%. Dodatkowo szyba tego rodzaju pokryta jest niskoemisyjną powłoką, która chroni przed ucieczką ciepła w miesiącach zimowych. Rozwiązanie to sprawdza się w modnych dużych przeszkleniach zapewniających pełny widok na otaczający ogród lub panoramę miasta.

Szkło przeciwsłoneczne – jak działa

Pamiętajmy jednak, że choć ochrona przed słońcem jest istotna, życie w ciemności jest fatalne dla zdrowia, więc warto maksymalnie doświetlić mieszkanie słońcem ograniczając przepuszczalność energii słonecznej. Poprawi to nasze samopoczucie i sprawi, że będziemy czuć się lepiej!

Więcej informacji na temat produktów oraz kontakt z ekspertem: www.pilkington.pl.