Jak i czym zabezpieczyć okna przed pracami wykończeniowymi?

Okna, drzwi i brama garażowa są bardzo ważnymi elementami, gdyż zamykają stan surowy budynku. Montowane są przed pracami tynkarskimi i wykończeniowymi, przez co często bywają narażone na zabrudzenia, a nawet uszkodzenia. Pan Grzegorz Tymoszewski z firmy Wodan omówi znaczenie ochrony okien na placach budowy i zaleci specjalistyczne rozwiązania, które zminimalizują szkody i – co istotne – są powszechnie dostępne.

zastosowanie foli w płynie

Ochrona okien przed tynkowaniem ścian – dlaczego jest tak ważna?

Czy widziałeś kiedyś, co dzieje się na placu budowy podczas procesu budowy? Czy wiesz, co dzieje się z oknami? Porysowane szkło, uszkodzone ramy aluminiowe, poplamione i uszkodzone okna drewniane, PVC… – lista jest długa. Warto dodać, że okna, profile, okucia i zawiasy bardzo źle znoszą kurz i brud. Dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu okien podczas prac. Brak ochrony może spowodować ich uszkodzenie i złe funkcjonowanie.

Jak zabezpieczyć okna przed tynkowaniem?

Zabezpieczenie okien przed remontemSklepy budowlane oferują szeroką gamę folii i taśm. Do zabezpieczenia okien możemy użyć foli malarskiej lub folia strech. Jednakże najlepszym rozwiązaniem, które skutecznie zabezpieczy nasze okna, drzwi, bramę czy parapety, będzie bezklejowa folia w płynie Protectapeel Glasstrip Advanced, którą aplikujemy np. wałkiem lub pistoletem natryskowym. Naniesiona płynna powłoka po wyschnięciu tworzy twardą, wodoodporną warstwę folii, która chroni do 12 miesięcy i zabezpiecza m.in przed zachlapaniami, zabrudzeniami np. tynkiem, farbą czy gruntem. Chroni przed iskrami, np. podczas prac spawalniczych czy piłowania takie powierzchnie jak: szkło, PCV, metal, beton, kamień i inne nieporowate podłoża. Dlatego warto nanieść folię ochronną po wewnętrznej oraz zewnętrznej stronie okien, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Malowanie, odklejanie

Folia w płynie Protectapeel Glasstrip Advanced może być nakładana przez dostawcę okien lub specjalistyczną firmę. Możemy też kupić produkt i samodzielnie go zastosować. Do jego nakładania używa się zwykle wałka malarskiego lub pistoletu natryskowego, po czym produkt wysycha, tworząc warstwę ochronną. Pod koniec etapu budowy materiał po prostu odrywa się od powierzchni. Powłokę można zwinąć w małą kulkę i usunąć ją jako odpad domowy.

Folia w .płynie z nagroda IRBS 2022

Na zdjęciu: Pan Grzegorz Tymoszewski z firmy Wodan odbiera wyróżnienie za folie w płynie Protectapeel Glasstrip Advanced

Innowacyjne Rozwiązanie Branży Stolarki

Firma WODAN jest wyłącznym dystrybutorem Protectapeel w Polsce. Jej celem jest dostarczanie wysokiej jakości rozwiązań do klientów w zakresie ochrony i zabezpieczeń różnych gładkich powierzchni. Folia w płynie Protectapeel Glasstrip Advanced została nagrodzono w programie Stolarka VIP „Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki 2022”. Kapituła programu doceniła wszechstronność zastosowania produktu, a także jego ekologiczny skład. Protectapeel jest nietoksyczny i niepalny, stworzony na bazie wody, dzięki czemu szkody dla ozonu są mniejsze niż w przypadku produktów na bazie rozpuszczalników.

Podsumowanie

Każdy, kto ma doświadczenie w branży budowlanej, zgodzi się, że okna, drzwi etc. muszą być chronione podczas całego procesu budowlanego. Ochrona okien znacznie zmniejszy związane z tym uszkodzenia i choć wymagany jest nakład finansowy, początkowy koszt z pewnością będzie tego wart. Wolimy przecież unikać przykrych sytuacji, takich jak konieczność wymiany szyb, kosztowna naprawa powierzchni okiennych czy poszukiwanie „winnych” i wszelkich trudnych rozmów z handlowcami, dostawcami i klientami.

Więcej informacji na temat produktów oraz kontakt z ekspertem można znaleźć na stronie: www.wodanmb.pl