Inspirujący duet drewna i aluminium – hybrydowa stolarka Schüco

Drewno to odnawialny materiał o wyjątkowych właściwościach, dlatego jest coraz szerzej stosowane w nowoczesnej architekturze – jako materiał konstrukcyjny, budowlany i wykończeniowy. Znalazł on innowacyjne zastosowanie także jako surowiec do produkcji hybrydowych, drewniano-aluminiowych systemów okiennych, przesuwnych i fasadowych Schüco, które idealnie wpisują się w potrzeby zrównoważonego budownictwa.

Fot.: Schüco. Budynek biurowy z fasadą nakładkową na konstrukcji drewnianej Schüco AOC.TI o minimalnej szerokości czołowej profili

Trendy ekologiczne, unijne cele klimatyczne czy autentyczne piękno i zapach drewna sprawiają, że jest ono coraz częściej stosowane w nowoczesnych konstrukcjach budynków i aranżacjach wnętrz. Ze względu na łatwą obróbkę i wysoką wytrzymałość mechaniczną stanowi inspirację do tworzenia konstrukcji budynków o wyjątkowym charakterze. Natomiast jako materiał odnawialny o doskonałych właściwościach cieplnych, który wymaga minimalnego przetworzenia, pozwala zmniejszyć ślad węglowy obiektu na etapach wznoszenia, eksploatacji i rozbiórki. Już dziś na całym świecie powstają zrównoważone budynki w technologii drewnianego szkieletu, które na koniec cyklu życia można łatwo złożyć, a pozyskany z nich surowiec zastosować w innych procesach budowlanych. Naturalnemu drewnu towarzyszą nowoczesne materiały, jak aluminium czy stal, które umożliwiają realizację lekkich przeszkleń zapewniających maksymalny dostęp naturalnego światła. Systemy drewniano-aluminiowych okien, drzwi przesuwnych i fasad marki Schüco dostarczają gotowych rozwiązań do tego typu projektów.

Fot. Schüco. Panoramiczny system przesuwny Schüco AS PD 75.HI WoodDesign o modnym, drewniano-aluminiowym wyglądzie

Zrównoważony design stolarki otworowej

Przekrój przez okno drewniano-aluminiowe Schüco AWS 90 BS.SI+ WoodDesign. Fot. Schüco

Drewno już od wieków służy do produkcji okien, jednak ze względów praktycznych jest dziś często zastępowane przez odporniejsze na warunki atmosferyczne PVC-U czy stabilniejsze aluminium. W hybrydowym systemie okiennym Schüco AWS WoodDesign połączono niezwykłą trwałość i stabilność zewnętrznej aluminiowej konstrukcji z autentycznym pięknem drewnianej powierzchni od wewnątrz. Dzięki temu umożliwia on projektowanie imponujących, wielkoformatowych przeszkleń, które od zewnątrz posiadają modny wygląd aluminiowego okna blokowego z ukrytym skrzydłem, zaś od strony pomieszczeń doskonale uzupełniają aranżacje z użyciem naturalnego drewna. Okna Schüco AWS WoodDesign są dostępne w dwóch wersjach o głębokości zabudowy 75 i 90 mm oraz szerokości czołowej ramy odpowiednio 67 i 77 mm. Realizację wielkoformatowych przeszkleń z ekskluzywnymi, drewnianymi akcentami umożliwia również nowy panoramiczny system przesuwny Schüco AS PD 75.HI. Rozwiązanie pozwala na tworzenie bardzo szerokich przejść – w jednej ramie można umieścić nawet cztery dowolnie skonfigurowane skrzydła o maksymalnych wymiarach 3500×3500 mm. Drzwi z ekstremalnie wąskimi lub całkowicie ukrytymi w przegrodach ramami sprawiają wrażenie „szklanej ściany”, a jedynym widocznym elementem konstrukcji pozostaje strefa styku skrzydeł o szerokości 35 mm. Wykończenie tego elementu listwą w naturalnym odcieniu drewna podkreśla transparentność i minimalistyczny wygląd stolarki. Po otwarciu wszystkie elementy konstrukcji pozostają zlicowane ze ścianą dzięki dynamicznemu profilowi maskującemu i zintegrowanemu pochwytowi, który chowa się w ościeżnicy.

Odnawialne konstrukcje fasadowe

Przekrój przez konstrukcję nakładkową na podkonstrukcji drewnianej Schüco AOC 75 TI Fot. Schüco

Zrównoważone budynki zgodne z wymagającymi zasadami certyfikacji LEED czy BREEAM coraz częściej uzyskują wyrafinowane drewniane konstrukcje nośne. Takie rozwiązanie jest nie tylko wyjątkowo ekologiczne ze względu na użycie odnawialnych materiałów, lecz również pozwala kreować niepowtarzalny klimat wnętrz. Przykładem takiej technologii jest nowoczesna konstrukcja nakładkowa Schüco AOC TI, która zapewnia szerokie możliwości projektowania i realizacji świetlików dachowych oraz wielkopowierzchniowych fasad pionowych na podkonstrukcji drewnianej. Innowacyjny aluminiowy system o wysokiej nośności i niewielkich szerokościach czołowych profili pozwala na wykonywanie transparentnych konstrukcji o wyrafinowanym designie i doskonałej izolacyjności cieplnej nawet na poziomie pasywnym Uf ≥ 0,67 W/m2K dla samej ramy. Dzięki specjalnym rozwiązaniom łączników i wsporników drewniano-aluminiowa fasada przenosi bardzo duże obciążenia wielkoformatowym oszkleniem o ciężarze nawet 1100 kg. W zależności od potrzeb związanych ze statyką i ochroną cieplną można wybrać wariant o szerokości czołowej 50, 60 lub 75 mm. Zastosowanie tych samych uszczelek w przypadku słupów i rygli ułatwia procesy planowania, logistyki i zakupów, zwiększa efektywność produkcji oraz ogranicza ryzyko potencjalnych błędów. System uzyskał srebrny certyfikat Cradle to Cradle, co potwierdza jego zgodność z założeniami zrównoważonego rozwoju w całym cyklu życia, od produkcji poprzez eksploatację aż po recykling.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl