Czy warto kupować okna przez Internet?

Ostatnia dekada to okres gigantycznej cyfryzacji. Czy tego chcemy czy nie, Internet oddziałuje na całe nasze życie. Przejawia się to m.in. w rozwoju gospodarki,  a więc i sprzedaży. Obecnie w sieci kupimy wszystko lub prawie wszystko. Tylko czy w każdym wypadku warto skusić się na szybki i często bardziej opłacalny zakup?

Co z wyrobami, które muszą być zrobione na wymiar? Z takimi, gdzie o pomyłce nie może być mowy. Co z takimi, których wygląd i funkcjonalność determinuje całość Np. inwestycji, w którą włożyliśmy dużo pieniędzy. Np. naszego domu. Czy warto kupować stolarkę przez Internet?

Sprawnie, szybko, taniej

W wyżej wymienionym tytule zawarłam chyba najistotniejsze zalety transakcji internetowych. Internet oszczędza nam czas. Nie musimy rezerwować wolnego dnia na wycieczkę po salonach sprzedaży. Jeśli firma dysponuje dobrym konfiguratorem, to parę kliknięć wystarczy do szybkiego rozeznania się w obecnych trendach. Możemy stworzyć okna marzeń. Duży wybór kolorów, rodzajów szkła, profili, nawet systemów montażowych (choć niestety nie zawsze). Łatwo i kompleksowo.

Okna w sklepie internetowym są też zwykle tańsze. Nawet po doliczeniu kosztów transportu.  To z pewnością  jest mocny argument, zaoszczędzone pieniądze możemy potem zainwestować w coś innego.

Sklep internetowy to spore ułatwienie także dla firmy, która proponuje takie usługi. Zmniejsza się zapotrzebowanie na pracowników – odpada pomiar, montaż, konsultacja; zwiększa się budżet, który można przeznaczyć chociażby na rozwój marki.

Montaż, precyzja, gwarancja – czy szybko = dobrze?

Pierwsze pytanie, które nasuwa mi się w przypadku zakupu stolarki przez Internet: co z pomiarem? Owszem, możemy dokonać go sami, możemy zdać się na fachowca i podać konkretne liczby. Nie wiemy jednak, czy firma i osoba dokonująca pomiaru postrzega go w ten sam sposób. Myślę, że jeśli firma jest profesjonalna i rzetelna, powinna służyć stale aktywną linią telefoniczną, która ułatwi kontakt i usprawni cały proces.

Montaż to kwestia najważniejsza i nierzadko przez klientów pomijana. Warto zwrócić uwagę, czy wraz z oknem możemy zakupić usługę montażu. Czy będzie on wykonany właściwie? Przez kogo? Jaki system montażowy jest najwłaściwszy, biorąc pod uwagę wybraną przez nas stolarkę i charakter budynku, a także budżet, którym dysponujemy? Jak widać pytań jest wiele, dobrze byłoby, gdybyśmy uzyskali kompleksowe odpowiedzi.

Podpisanie umowy, gwarancja, serwis? Formalności można dokonać drogą elektroniczną bądź poprzez pocztę tradycyjną. Z pewnością jest to proces utrudniony i wymaga dużo zaufania klientów.

Czy stolarka będzie pasować do elewacji? Może być tak, że kolor czy faktura różni się od tej, którą widzieliśmy na wizualizacji czy zdjęciach. Co wtedy?

Zanim zdecydujemy się na zakup stolarki przez Internet rozważmy wady i zalety. Przeanalizujmy budżet, rzetelność firmy i nasze oczekiwania. Nie dajemy Państwu gotowej odpowiedzi. Nie o to chodzi. Klucz w tym, żeby wybrać najlepsze, indywidualne rozwiązanie – dopasowane do naszej wiedzy, budżetu czy umiejętności.

Powiązane artykuły