Przeszklenia dużego formatu – elegancja i komfort w domu

Moda na duże przeszklenia na dobre wkroczyła do budownictwa jednorodzinnego. Znajomość parametrów szkła i zastosowanie nowoczesnych szklanych produktów umożliwiają projektowanie efektywnych energetycznie i otwartych na otoczenie domów, których jasne i przejrzyste wnętrza będą przyjazne dla użytkowników. Pełnej wysokości przeszklenia to symbol nowoczesności i znak rozpoznawczy architektury nowej generacji. Dzięki odpowiednio dobranym szybom, wielkoformatowe przeszklenia zapewniają dziś m.in. bardzo dobrą izolacyjność cieplną, bezpieczeństwo, ochronę przed włamaniem i hałasem.

Projektuj energooszczędnie
Najlepszą izolacyjność cieplna uzyskamy stosując dwukomorowe szyby zespolone, w których skład wchodzą dwie szyby z powłoką niskoemisyjną – odbijającymi energię do wnętrza budynku. Taka szyba, przy wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej argonem, pozwala osiągnąć współczynnik przenikania ciepła Ug na poziomie 0,6 W/m2K. Parametr ten można obniżyć nawet do Ug = 0,4 W/m2K przy zastosowaniu szkła Pilkington Optitherm™ S1 i wypełnieniu szyby zespolonej kryptonem.

Doświetlaj, ale nie przegrzewaj
W słoneczne dni duże okna dostarczą do wnętrz ciepło promieniowania słonecznego. Warto jednak pamiętać, że duża ilość energii słonecznej spowoduje zbyt duże zyski ciepła i sprawi, że latem pomieszczenia mogą się mocno nagrzewać. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego, takiego jak Pilkington Suncool™ 66/33, które wpuszcza do pomieszczeń dużo światła i zapewnia bardzo dobrą izolacyjność cieplną.

Dobieraj bezpiecznie
Przy projektowaniu dużych przeszkleń ważne jest by były one bezpieczne. Zarówno szkło jak i profile powinny być odpowiednio dobrane także pod względem statycznym. Dla przeszkleń o większych wymiarach należy dobrać odpowiednią grubość szkła tak, aby szyby się za bardzo nie uginały. Jako szybę zewnętrzną stosować można szkło hartowane, które ma większą wytrzymałość mechaniczną. Aby zwiększyć odporność okien czy szklanych drzwi na rozbicie i zabezpieczyć dom przed ewentualnym włamaniem, należy stosować szkło laminowane w odpowiednio dobranej klasie bezpieczeństwa i ochrony.

Zadbaj o ciszę
Właściwie dobrane szyby ograniczają przenikanie hałasu z zewnątrz do środka. Wykorzystanie szkła laminowanego folią akustyczną pozwala na wytłumienie dźwięku bez konieczności stosowania bardzo grubych tafli szkła. Przykładem może być Pilkington Optiphon™, które łącząc wysokie parametry izolacyjności dźwiękowej z wymogami bezpieczeństwa, pozwala osiągnąć współczynnik Rw na poziomie nawet 50 dB, podczas gdy standardowo w szybie zespolonej wynosi on około 31 dB.

Więcej informacji na stronie: http://www.pilkington.com/pl-PL/pl

Powiązane artykuły