ROTO podpowiada jak wietrzyć zimą

Okno z bezpiecznym, certyfikowanym uchyłem Roto TiltSafe RC2. Foto RotoW dobie coraz szczelniejszych okien wietrzenie pomieszczeń zimą jest koniecznością. Regularna wymiana powietrza zapobiega gromadzeniu się wilgoci, usuwa zapach i szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia. Jak prawidłowo wentylować mieszkanie w okresie zimowym, by cieszyć się komfortem bez strat energii cieplnej?

Gdy na dworze mróz, okna w mieszkaniach otwieramy rzadziej. To błąd, którego efektem jest gorsza jakość powietrza w domu i gromadzący się kurz, wilgoć, dwutlenek węgla, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Brak świeżego powietrza to częste bóle i zawroty głowy, osłabienie, senność podrażnienia oczu i dróg oddechowych. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się innowacyjne rozwiązania okienne, dzięki którym efektywną cyrkulację powietrza można łatwo zaplanować i w pełni zautomatyzować, zapewniając domownikom maksymalny komfort i oszczędności w domowym budżecie.

Otwierając okno – wyłącz kaloryfer
Aby przewietrzyć mieszkanie zimą, okna najlepiej otworzyć kilkukrotnie w ciągu dnia na krótki czas 3-5 minut. Ten sposób zapewni pełną wymianę powietrza i jednocześnie nie spowoduje utraty ciepła, zmagazynowanego w ścianach i wyposażeniu. Aby przewietrzyć mieszkanie i stracić jak najmniej ciepła, przed otwarciem okna należy zamknąć zawory termostatyczne przy grzejnikach. „Dobry zwyczaj zamykania okien przed włączeniem klimatyzacji przyjął się w biurach i w domach. Natomiast zakręcanie kaloryfera zimą, zanim otworzymy okno – najczęściej umyka naszej uwadze. Dlatego najlepiej, żeby kaloryfer wyłączał się sam, automatycznie, w momencie otwarcia okna” – mówi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi w Roto Frank Okucia Budowlane. Wystarczy zamontować niewielki czujnik okienny Roto MTS, połączony ze sterowanym elektrycznie termostatem, żeby automatycznie wyłączyć ogrzewanie w momencie otwarcia okna. Po zakończeniu wietrzenia i zamknięciu okna – czujnik ponownie włączy grzejnik. „To rozwiązanie idealne dla osób, które stawiają na efektywne zużycie energii i zmniejszenie wydatków na ogrzewanie” – dodaje ekspert.Niewielki czujnik okienny Roto MTS, połączony ze sterowanym elektrycznie termostatem automatycznie wyłączy ogrzewanie w momencie otwarcia okna

Ustaw automatycznie
Konieczność regularnego wietrzenie to efekt coraz wyższej szczelności nowoczesnych okien, które mocno ograniczają naturalny przepływ powietrza. Dlatego jeśli nie możemy otworzyć szeroko okien warto je uchylać na krótki czas cyklicznie. Aby zwiększyć komfort i efektywność energetyczną wietrzenia, bez pamiętania o zamknięciu i zaryglowaniu okna, firma Roto stworzyła elektroniczny napęd uchylająco-ryglujący E-Tec Drive. Rozwiązanie zapewnia dopływ świeżego powietrza w zależności od potrzeb. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienki lub w trudnodostępnych oknach. Napęd umożliwia zaprogramowanie automatycznego uchylenia okna, a następnie zamknięcia i pełnego zaryglowania o konkretnej godzinie – np. na dziesięć minut rano i wieczorem. Dzięki połączeniu z włącznikiem czasowym, czujnikiem wilgotności, temperatury czy warunków atmosferycznych wietrzenie można zaplanować w najbardziej efektywny i bezpieczny sposób. W przypadku nagłej zmiany warunków pogodowych – intensywnego wiatru, zamieci lub opadów – mechanizm sam zamknie okno.

Wentyluj bezpiecznie
Uchylanie okna niezależnie od obecności w domu często budzi obawy domowników szczególnie jeśli dotyczy miejsc położonych na parterze i niższych kondygnacjach. Polecanym sposobem są okna z zabezpieczeniem antywłamaniowym w pozycji uchylonej, takie jak Roto TiltSafe. Okno to można uchylić na szerokość 6,5 cm, umożliwiając odczuwalną wymianę powietrza. Jednocześnie pozostające w pozycji uchylonej okno jest w pełni chronione przed włamaniem. Dzięki specjalnej konstrukcji w połączeniu z klamką zamykaną na klucz, skutecznie zabezpiecza przed wyważeniem (certyfikowana klasa bezpieczeństwa RC2)

Więcej informacji na stronie internetowej: www.roto-frank.pl

 

Powiązane artykuły